Kinë/ Kritikoi Xi Jinping për pandeminë, miliarderi dënohet me 18 vite burg

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Një miliarder në Kinë, i cili kritikoi presidenti Xi Jinping për menaxhimin e pandemisë koronavirus, është dënuar me 18 vite burg.

Ren Zhiqiang u shpall fajtor nga një gjykatë për korrupsion, përvetësim fondesh dhe ryshfet. Manjati i pasurive të patundshme, me lidhje të ngushta me zyrtarë të lartë kinezë, u zhduk në mars pasi shkroi një ese të ashpër me kritika ndaj Xi Jinping. Më vonë u akuzua për korrupsion.

CHINA – DECEMBER 12: Ren Zhiqiang, chairman of Beijing Huayuan Group, attends the Caijing Annual Conference 2009 in Beijing, China, on Friday, Dec. 12, 2008. The Caijing Annual Conference takes place from Dec. 12-13. (Photo by Nelson Ching/Bloomberg via Getty Images)

Përveç 18 viteve burg, Zhiqiang do të paguajë dhe një gjobë prej 620 mijë dollarësh. Në esenë e tij, manjati kinez nuk e përmend presidentin me emër, por i referohet udhëheqësit të lartë si një “kloun” të etur për pushtet.

Ndërsa për Partinë Komuniste thekson se vendosi interesat e saj përpara shëndetit të qytetarëve të Kinës. Ru. Do/ Fjala.al

Të fundit

Balla më të rinjtë në Elbasan: PS do fitojë mandatin ne 3-të

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla gjatë një takimi me të rinj në Elbasan në kuadër...

“Onufri”, dy ikonat e koleksionit të Beratit përfundojnë restaurimin

Në laboratorin e restaurimit të veprave të artit, pranë Muzeut të Ikonografisë “Onufri” në Berat, ka përfunduar procesi i ndërhyrjes restauruese në dy ikona...

75-vjetori i OKB, Basha: Do punojmë që Kosova të marrë atë që i takon

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha iu është bashkuar urimeve në kuadër të 75-vjetorit të krijimit të OKB-së. Përmes një mesazhi në “Twitter”, Basha theksoi...

Silva Bino mesazh ‘skeptikëve’: Covid nuk pyet, tregoni kujdes

Ekspertja e ISHP-së, Silva Bino i është drejtuar me një mesazh të gjithë qytetarëve, veçanërisht skeptikëve për ekzistencën e Covid-19. Bino, e cila vetëm pak...

Lajme të tjera

Web TV