Berisha: Azem Hajdari shkoi në Tropojë dhe i dhanë 140 plumba, kërkohej të vritej nga shteti

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ish-kryeministri berisha  Berisha ka folur në lidhje me vrasjen e Azem Hajdarit. Berisha në rrëfimin e tij u shpreh që që Hajdari nuk kishte asgjë personale me bandën e Haklajve.

Azem Hajdari kërkohej të vritej nga shteti”, është shprehur më tej Berisha.

Berisha tha që i ka kërkuar Hajdarit të largohej 6-muaj deri sa situate të qetësohej.

 

Ju kishin vënë në dijeni se do e vrisnin Azem Hajdarin?

Sigurisht, Azemi nuk kishte asnjë problem personale me bandën e Haklajve. Ai shkoi në Tropojë i dhanë 140 plumba, në qershor. Erdhën afër degës së punëve të brendshme i zunë pusi, iu shpëtojë. Ky ishte një urdhër politikë për të asgjësuar Azemin. Unë i kam thënë Azem mirë është të zhdukesh 6 muaj diku. Ka dy mënyra ose të fshihet ose të qëllosh, por kjo nuk ishte rruga jonë. Azemit i kishin dalë në pritë edhe tek shtëpia, ata ishin vrasësit e shtetit. Azem Hajdari kërkohej të vritej nga shteti. Janë përpjekur ta paraqesin si një sherrnaj, por Azem Hajdarit, familja e tij, rrethi i tij, nuk kanë pasur kurrë, gjer ditën kur është vrarë, as edhe një sherr më të vogël me bandën kriminale të Haklajt. Azem Hajdari ka qëlluar politikisht kundër terrorit e vrasjeve, që kjo bandë kryente në Tropojë më shumë se cdo luftë. Sigurisht që Azemi më kishte vënë në dijeni se donin ta vrisnin. Shteti kërkonte ta vriste përmes këtyre. Më kishte thënë, ai shkoi në Tropojë dhe i dhanë 140 plumba makinës së tij. I zunë pusi, por shpëtoi për mrekulli. Kishte një urdhër politik për ta asgjësuar Azem Hajdarin, për shkak të asaj që kishte bërë sistemi./Jo.Be/Fjala.al


Të fundit

Komiteti Teknik diskuton dozën e tretë për të moshuarit, debate për vaksinimin e grave shtatzëna

Autoritetet shqiptare po mendojnë që të aplikojnë dozat e treta të vaksinave anti-Covid fillimisht me moshën mbi 65-vjeç. "Ka doza...

Pamje të frikshme/ Tornado gjigante godet qyetetin gjerman, të paktën 7 të lënduar (Video)

Një tornado e frikshme goditi qytetin e Kielit (në Gjermaninë veriore) mbrëmjen e djeshme, ku si pasojë mbetën të plagosur të paktën 7 persona,...

Gabuan llogarinë bankare/ Klubi turk i “dhuron” 8 milionë euro një shitësi makinash

Ekipi i Stambollit ka bërë një transferim bankar për një këst prej 8 milionë euro, por për fat të keq paratë nuk arritën kurrë...

“Fuck shtetin”/ Nuk mjaftoi vrasja e efektivit, të rinjtë ‘rebelohen’ ndaj makinës së Policisë së Shtetit

Pasi ngjarja e rëndë e vrasjes së policit Saimir Hoxha nga një 21-vjeçar është një plagë ende e hapur në vendin tonë, dy të...

Leja e Qarkullimit ndryshon së shpejti/ Gonxhja: Kushton më lirë, s’do ketë afat vlefshmërie dhe eliminon nevojë për leje ndërkombëtare mjeti

Leja e qarkullimit të automjeteve do të ndryshojë formë dhe përmbajtje së shpejti, ndërsa kreu i DPSHTRR, Blendi Gonxhja ka dhënë detaje mbi dokumentin...

Lajme të tjera

Web TV