“Tash e mora vesh pse u fal Çakorri”, Çun Lajçi akuza ish-kryeministrit

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Aktori Çun Lajçi ka reaguar pas lajmeve për privatizimet e tokave me çmime prej 1 deri në 3 euro.

Lajçi ka drejtuar akuza në adresë të Ramush Haradinajt, duke thënë se tani e ka kuptuar pse u fal Çakorri.

Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Lajçi ka thënë se ka qenë naiv, kur para një viti një roje i një fabrike i kishte thënë se nga Gllogjani e deri në Gjakovë, është e Daut Haradinajt dhe ky i kishte thënë rojës që të mos bënte propagandë.

Kryetari i AAK-së në deklarimin e pasurisë në Agjensinë Kundër Korrupsion të vitit 2019 ka deklaruar pasuri të paluajtshme tokë kodrinore prej 200 hektarësh të blerë në privatizim në vitin 2009 në vlerë 75 mijë euro, e që i bie 3 euro e 75 cent.

Përveç, Ramush Haradinajt, edhe një komandant tjetër i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka blerë tokë të shtetit nga Agjencia e Kosovës për Privatizim.

Bëhet fjalë për kushëririn e Ramushit, Nasim Haradinajn, i cili në deklarimin e pasurisë së tij tregon se vitin 2004 ka blerë 220 hektarë tokë nga privatizimi.

Këto hektarë tokë, Haradinaj i ka deklaruar tek pjesa e pasurisë së paluajtshme me vlerë prej 3 milionë e 300 mijë euro.

Megjithatë kjo nuk dihet nëse është vlera me të cilën Haradinaj ka blerë tokën e shtetit, apo shuma që Nasim Haradinaj tashmë vlerëson pronën e blerë në vitin 2004.

Me vlerën e deklaruar nga Nasim Haradinaj, i bie që një ari tokë të kushtojë vetëm 150 euro.

Të fundit

Ushqimet që duhet të konsumoni në mëngjes

Cilat ushqime të vijnë ndër mend kur mendon për mëngjesin? Zakonisht, një filxhan kos, një filxhan kafe dhe lëng...

Kosovë/ 130 të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit, 1 viktimë

130 raste të reja me koronavirus dhe një viktimë u raportuan të martën në Kosovë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike. Sipas njoftimit për...

Infektohet sanitarja, mbyllet kopështi nr.3 në Fier

Sanitarja e kopshtit nr.3 në qytetin e Fierit ka rezultuar e infektuar me Covid-19. Pas simptomave të para, të ngjashme me koronavirusin sanitarja ka kryer...

Horoskopi, 21 tetor 2020

Dashi Marrëdhëniet tuaja nuk duken të tensionuara me nisjen e javës së re dhe kjo është diçka e mirë, por nëse doni që gjërat të...

Integrimi në BE, ambasadori Zingraf: Shqipëria ka bërë hapa përpara

Ambasadori i Gjermanisë, Peter Zingraf ka folur nga qyteti i Shkodrës për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Zingraf është shprehur që Shqipëria ka bërë...

Lajme të tjera

Web TV