Manastirliu publikon videon e Ekspertit të Shëndetit Publik: 3 arsyet pse maskat duhen mbajtur në të gjitha ambientet

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Eksperti i Shëndetit Publik, doktor Alban Ylli ka shpjeguar disa nga arsyet përse maska është e nevojshme të mbahet në çdo ambient për tu mbrojtur ndaj Covid-19.

Në video, Ylli shpjegon se janë tre arsye kryesore të cilat lidhen me rekomandimin për përdorimin e maskave.: Tre arsyet e kryesore lidhur me rekomandimet për përdorimin e maskave.

-Në javët e para të pandemisë ka pasur një shqetësim nga OBSH lidhur me humbjen e mundshme të stokut të maskave të cilat në atë kohë ishte për të mbrojtur mjekët dhe infermierit.

-Ka evoluar edhe njohuria që ne kemi lidhje me maskat. Gjithmonë e më tepër ne dimë mbi efikasitetin e tyre.

-Të mos harrojmë që qasja kryesore për frenimin e pandemisë në pranverë ishte izolimi social, shtetrrethimi dhe maskat ishin mjet i dorës së dytë në atë kohë.

Për momentin duket se janë duke ushtruar mjetin kryesor, së pari për lehtësimin e përdorimit të tyre dhe së dyti për kostot e ulëta sociale. Padyshim që nuk mjeti i vetëm, por janë mjeti më i lirë dhe më i thjeshtë më i thjeshtë në përdorim.

https://www.facebook.com/OgertaManastirliu/videos/1060565151064344

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka shpërndarë videon e Yllit nën hashtagun ‘zëri ekspertëve’, ku krahas sa shkruan se kjo rubrikë shërben për çdo të interesuar që do të dëgjojë dhe të mësojë rreth Covid-19 përmes fakteve dhe evidencave shkencore./Re.Gu/Fjala.al

Të fundit

Konflikte me drejtuesit? Eneda Tarifa tregon arsyen e vërtetë të largimit nga “Portokalli”

Disa ditë më parë moderatorja dhe këngëtarja Eneda Tarifa njoftoi publikisht se nuk do të jetë më pjesë e...

“Idhulli im ndërroi jetë”, dedikimi i ndjerë i djalit të Kujtim Gjonaj

Ditën e sotme u nda nga jeta në moshën 74 vjeçare skenaristi dhe regjisori i mirënjohur Kujtim Gjonaj, pasi nuk arriti dot të fitonte...

Sherr e grushta në Për’puthen/ Dy konkurrentë përjashtohen nga programi, ja kush janë ata (Foto)

Hyrja e konkurrentit të ri, Dorit në Për'puthen nisi në mënyrën më të keqe të mundshme. Pas disa minutash që kishte hyrë në emision ai...

Dënohet avokati i shqiptarit, kishte marrë kokainë me vete për t’ia dhënë klientit të tij

Një avokat italian ka rënë në prangat e policisë pasi tentoi t’i jepte një “dhuratë” klientit të tij shqiptar që ndodhej në burg. Avokati Gianni...

Ndërron jetë pas një sulmi në zemër kryebashkiaku i Zagrebit

Kryetari i qytetit të Zagrebit, Milan Bandiç ka humbur jetën në moshën 66 vjeçare. Mediat vendase bëjnë me dije se Bandiç ka humbur jetën...

Lajme të tjera

Web TV