Lufta Armeni-Azerbajxhan/Presidenti armen thirrje: Largoni Turqinë nga konflikti

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit për rajonin e shkëputur vazhdon pavarësisht se deri tani janë firmosur dy marrëveshje armëpushimi.

Këto luftime, të cilat kanë nisur sërish ditën e sotme lidhur me rajonin e shkëputur të Nagrono Karabakut, vazhdojnë të sjellin pasiguri dhe destabilitet pavarësisht thirrjës së Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Luftimet kanë frikën se konflikti mund të zgjerohet me përfshirjen e Rusisë dhe Turqisë.

Në një intervistë për France 24 kryeministri armen theksoi edhe njëherë rolin negativ të Turqisë në përshkallëzimin e konfliktit, mes palëve.

Ajo që po predikoj nuk është përfshirja e Rusisë dhe nesër e Iranit dhe një palë e tretë dhe në fund  të bëhet situata mes Armenisë dhe Azerbajxhanit dhe Kaukazit,  një Siri tjetër. Ajo që po them këtu është se në vend që të flasim për përfshirjen e Rusisë, ne duhet të flasim për përjashtimin e Turqisë, e cila ka një rol krejtësisht shkatërrues këtu”, tha presidenti armen Armen Sarkissian.

Deri tani nga zyrtarët në zonë raportohen se 729 ushtarë dhe 37 civilë janë vrarë gjatë luftimeve.

Azerbajxhani tha se 61 civilë janë vrarë dhe 282 janë plagosur, por ende nuk pranon të publikojë të dhëna për numrin e ushtarëve të vrarë. /Ra.My.Fjala.al/

 


Të fundit

8humbje jete e 659 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit

Tetë persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit në vend si pasojë e COVID. Ministria e Shëndetësisë...

KPK shkarkon nga detyra gjyqtaren e Tiranës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi sot shkarkimin nga detyra të gjykatëses Manjola Beljeri nga Gjykata e  Rrethit Gjyqësor Tiranë. Shkarkimi i Bejlerit u vendos...

Xhaçka: Mirënjohëse për mbështetjen e SHBA-ve dhe BE-së për integrimin e Shqipërisë

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka pas publikimit të progres-raportit për Shqipërinë, shprehu mirënjohje për mbështetjen e SHBA-ve dhe BE-së për...

Stuhi dhe breshër në Australi, përmbyten disa zona në Melbourn (Video)

Breshër dhe erëra të forta  kanë goditur zonën Coffs Harbour në New South Wales Mid Coast North Australi. Stuhia ka shkatërruar Toorminën në Coffs Harbour, me...

Administrata e Biden: Së shpejti vaksinohen fëmijët 5 deri në 11-vjeç

Administrata e Biden njoftoi sot planin e saj për vaksinimin e fëmijëve të moshës 5 deri në 11 vjeç. Sipas njoftimit së shpejti fëmijët...

Lajme të tjera

Web TV