OBSH: Ja si ndërpritet zinxhiri i infektimeve me Covid-19

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Kreu i Shërbimit për Situata Emergjente shëndetësore në OBSH, Mike Ryan, shprehet se mënyra më e efikase për të ndërprere zinxhirin e infektimeve nga Covid-19 është izolimi i personave që kanë pasur kontakte me të sëmurët.

“Çdo individ që është takuar me ndonjë të prekur duhet të hyjë në karantinë, me qëllimin të frenohet përhapja e sëmundjes. Mendoj se një gjë e tillë nuk është bërë dhe as që do të bëhet në mënyrë sistematike, dhe kjo është një prej arsyeve kryesore që po shohim rritje të numrit të rasteve të reja me COVID-19. E di që njerëzit janë lodhur, por nuk duhet ulur vigjilenca sepse ky virus ka treguar se mund sërish të shfaqet me shpejtësi të madhe, duke kërcënuar sistemin shëndetësorë”, u shpreh ai.

Pothuajse në të gjithë botën po vihet re një shpërthim i ri i Covid 19. Sipas zyrtarit të OBSH-së, në gjysmën e vendeve të Evropës, kjo organizatë regjistroi javën e kaluar një shtim të infektimeve në masën 50%.

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

Nuk iu bind policisë për të ndaluar, i riu largohet dhe përplas disa makina

Një 20 vjeçar ka rënë në pranga pasi nuk i është bindur urdhërit të efektivëve të Policisë së Durrësit...

Shefja e Infektivit feston sot ditëlindjen, Manastirliu: Edhe sot në shërbim të jetës

Shefja e Spitalit infektiv, Najada Çomo, feston sot ditëlindjen, ku ndryshe nga vitet e tjera, këtë herë ndodhet në krye të detyrës në përballjen...

“Mos hiqni dorë nga Kosova”, zbulohet amaneti i kryepeshkopit serb që vdiq nga Covid

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Patriarku Irinej, ndërroi jetë këtë javë nga koronavirusi. Irinej njihej për ndikimin politik që kishte në Serbi dhe deklaratat...

Tre vite pas ndarjes, Vin Veli tregon si i ka raportet me Bora Zemanin

Tre vite më parë bëri bujë në media lajmi i ndarjes së Bora Zemanit dhe Vin Velit. Çifti për një kohë të gjatë vendosën...

Djali i madh i Trump infektohet me Covid

Djali më i madh i presidentit në detyrë të SHBA, Donald Trump Jr, ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Sipas agjencisë Bloomberg, djali i Donald Trump...

Lajme të tjera

Web TV