Anijet me vela, histori në 15 fotografi

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Anija arrin të ndalojë. Ju mund ta zbuloni një të tillë që mund t’u shërbejë kërkesave tuaja. Një anije në mes të një stuhie, një anije shkatërruese që po fundoset në ujë, ose disa modele të tjera anijesh që mund të ngjyrosen.

Siç është thënë, shumica e anijeve me vela kanë shumë direkë, të cilët mund të mbështesin një larmi të llojeve të dallueshme të velave. Sigurohuni të kuptoni se çfarë përfshihet para se të blini një anije me motor. Duke u përqendruar në luftën detare, anija sportive historike, ajo e marinës më të madhe në botë.

Anijet autonome do të ishin në gjendje ta zvogëlonin numrin e aksidenteve dhe të viktimave. Disa modele anijesh të thjeshta janë absolutisht të lehta për t’u ndërtuar, por anijet model janë zakonisht shumë më sfiduese për t’u ndërtuar sesa llojet e tjera. Anijet e modeluara me dorë furnizojnë me krenari një përzgjedhje të madhe të anijeve të bëra me lartësi për t’i pëlqyer secilës shije, qëllimit dhe gamës së çmimeve.

Nëse vendosni të vozisni me varkë, do të drejtoni gjatë gjithë kohës. Anija arrin të kapërcejë kanalin për rreth tri orë. Duhet të shkojë më shpejt se 14 nyje, për ta bërë ngasjen më të mirë se tërheqjen.

Të gjithë përpiqen të gjejnë vetëm anijen për të drejtuar, dhe të gjithë punojnë, por këndi në vendin ku ata paguajnë dhe me të vërtetë fitojnë një meritë, është mjaft i vogël. Sapo të lokalizoni një varkë, do të krijoni një gjykim për detin. Çdo varkë është pak më ndryshe bazuar në moshën, llojin dhe klimën. Kur anija anon, ajo zhvendos nën të një vëllim të konsiderueshëm uji. Është mjaft e lehtë dhe pa bezdi qasja për të pasur një regjistrim varkash ose jahtesh.

Parada e madhe e shkallëve nga burra dhe gra me veshjen e tyre më të mirë në mbrëmje u zëvendësua me xhinse dhe bluza. Gratë dhe burrat që patrullojnë oqeanet e tokës i kushtojnë vëmendje një thirrjeje më të madhe. Atëherë sigurisht që keni nevojë për një ekuipazh. Një numër i ekuipazhit të La Concorde vullnetarisht qëndroi me Blackbeard, ndërsa një numër tjetër, të tillë si, për shembull, një kuzhinier dhe një çift marangozë dhe kirurgë, u bënë vullnetarë.

Lexo edhe :  Turqia vendos masa të reja kufizimi kundër pandemisë

Ndërtimi i kompleteve të anijeve amodel është një argëtim fantastik për ata që i duan anijet dhe gjithmonë dëshirojnë të marrin një miniaturë të modelit të tyre të preferuar. Tradicionalisht, modelet e anijeve krijohen nga druri. Kostoja e karburantit të përdorur në anije ka ulur një marrëveshje të frikshme në të gjithë botën.

Për shkak të vendndodhjes së tij pranë detit Baltik, është një qendër e rëndësishme detare dhe qendër transporti, e njohur më së miri ndoshta për Javën Vjetore të Kielit, ngjarja më e madhe me vela në tokë. Megjithëse secili prej qyteteve është unik në mënyrën e vet, shumica dërrmuese e tyre kanë pamjen dhe ndjesinë e saktë, shumë të ngjashme me fshatrat e një ishulli grek. Nëse dikush po mendon të vizitojë ishujt kroatë, nëse janë 1, 2, ose të gjithë, lundrimi me ta është mënyra ideale për ta arritur këtë. Është e frikshme të mendosh të largohesh nga porti. 2 liqenet lidhen përmes një rruge të vogël kalimi, në të cilën do të jeni në gjendje të notoni midis të dyve.

Ardhja e anijes provoi të ishte një hap i madh përpara për njerëzimin pasi ishte ndër llojet e para të transportit që mundësoi tregtinë të fillonte midis pjesëve të ndryshme të botës. Disa tradita dolën nga nevoja praktike thjesht për t’u zbehur me ardhjen e teknologjisë bashkëkohore. Jo të gjitha traditat janë aq të ndiera dhe aq dehëse. Në ditët e sotme, qëndron në një muze të veçantë të tij, anija Vasa. Do të jeni në gjendje të zbuloni ende disa ndërtesa me vrima plumbash brenda tyre. Para se të filloni me ndërtimin e kompleteve të anijes, është e domosdoshme të njiheni me programin e ndërtimit.

Burimi: vintagetopia / Përgatiti: L. Veizi

Të fundit

Lufta e UÇK-së/ Topalli: E kaluara e Bashës është e dyshimtë

Jozefina Topalli u pyet në emisionin “Quo Vadis” për Lulzim Bashën lidhur me akuzat mbi hetimet për luftën e...

Rama publikon videon: Ish-luftëtarja e UÇK që braktisi ëndrrat dhe iu bashkua vëllait në luftën për liri

Përmes një postimi në Facebook, kryeministri Edi Rama ka sjellë, historinë e Hamide Xhemajlit, ish-lufëtare e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ajo tregon se i është...

Anketa/ Serbët duan luftë me Kosovën, 47% e tyre të gatshëm të marrin pjesë

52 % e serbëve të anketuar thonë se Serbia duhet të ndërhyjë ushtarakisht në Kosovë në rast të një konflikti të armatosur, ndërsa 47...

“Boll me mashtrime”/ Skënder Brataj i përgjigjet Bashës: Nuk e luan topi që…

Mjeku Skënder Brataj ka hedhur poshtë këto akuzat e Lulzim Bashës për fshehjen e numrit të viktimave nga Covid19, duke thënë se opozita nuk...

4 dhjetori, “dita e gjykimit” për Joakim Lëvin, Federata Gjermane thërret në apel trajnerin

Federata Gjermane e Futbollit (DFB) shpall kalendarin e vlerësimit të punës së trajnerit me përfaqësuesen. DFB-ja ka njoftuar të hënën se ka nisur analiza e...

Lajme të tjera

Web TV