Zbulimi amerikan: Rusia, Irani kanë shtënë në dorë të dhëna të votuesve amerikanë

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Rusia dhe Irani kanë shtënë në dorë informatat e regjistrimit të votuesve amerikanë, tha në një konferencë të rrallë për shtyp kreu i shërbimeve amerikane të zbulimit.

John Ratcliffe, drejtor i shërbimeve amerikane të zbulimit dhe drejtori i FBI-së, Chris Wray thanë se SHBA do të përgjigjej me masa ndëshkuese ndaj çdo vendi të huaj që ndërhynte në zgjedhjet amerikane të 2020.

“Kemi konfirmuar se i njëjti informacion mbi votuesit është shtënë në dorë si nga Irani, ashtu edhe nga Rusia,” tha zoti Ratcliffe gjatë një konference për shtyp të zhvilluar pa paralajmërim. “Kemi diktuar Iranin duke dërguar emaile me emra të sajuara për të frikësuar votuesit, për të nxitur trazira sociale dhe për të dëmtuar Presidentin Trump,” tha ai gjatë komenteve të mërkurën në mbrëmje./VOA/

la.mi/Fjala.al

Të fundit

Rriten thirrjet online për ekstremizëm pas sulmit në Vjenë

Kur një i ri në Vjenë të Austrisë, me origjinë shqiptare, kreu një sulm terrorist duke vrarë katër persona,...

“O njeri kot”/ Plas sherri mes vajzave të “Përputhen”

Teksa puntatën e sotme në Përputhen u dha takimi mes Sindit dhe Mevlanit, u krijuan disa debate në studio. Melisa menjëherë pas pjesës së parë...

Britania mund të ketë 19 milionë doza vaksinë deri në fund të vitit

Britania me dije se mund të ketë rreth 19 milionë doza të vaksinës kundër koronavirusit të Oksfordit dhe AstraZenecas deri në fund të vitit,...

Paralajmërimi i frikshëm i analistit amerikan: Kosova mund të pushtohet nga trupat serbe

Analisti amerikan, Janusz Bugajoski, i afërt me zhvillimet në Ballkan shprehet se Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka paralajmëruar se Kosova mund të pushtohet nga...

Demiraj: Serbia po armatoset, Kosova duhet t’i rrisë kapacitetet e mbrojtjes ushtarake

Ish-ministri i Mbrojtjes, Dritan Demiraj, në një intervistë për Ora News u shpreh se prej kohësh Serbia po kërkon që të marrë rolin drejtues...

Lajme të tjera

Web TV