Vrasje dhe terrorizëm, kush janë dy të dënuarit që OFL u ‘trokiti’ në derë

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Operacioni Forca e Ligjit është ndalur sot në Elbasan dhe Cërrik, ku i ka kërkuar deklarim të pasurisë 2 subjekteve.

Mësohet se bëhet fjalë për shtetasin Llazar Bicja, banues në Cërrik, i dënuar për veprën penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese”; dhe Bledar Ibrahimin, banues në Elbasan, për të cilin Gjykata e Milanos, Itali, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Pjesëmarrja në organizatë terroriste”, parashikuar nga Kodi Penal italian.

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse për vendosjen e sekuestrove emergjente mbi pasuritë e dyshuara të përfituara nga krimi, si dhe për dërgimin e formularëve të vetëdeklarimit të gjithë personave që janë subjekt i Ligjit Special.

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Grupi i gjakut dhe Covid-19, si qëndron e vërteta për njerëzit me grup A?

Një ekip shkencëtarësh kinezë ka kryer një studim të ri ditët e fundit, në përpjekje për të zbuluar lidhjen...

Vuçiç dhe Vulin kërkon leje për të vizituar Kosovën, ministria e Jashtme i “mbyll derën”

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka dërguar një kërkesë në institucionet qeverisë së Kosovës për të kryer një vizitë së bashku me Kreun e...

Volteri, shkrimet e tij rreth Skënderbeut

Më 21 nëntor të vitit 1694 u lind François-Marie Arouet (v.1778), emri i penës i të cilir quhej Volter.  Ai ishte përfaqësues kryesor i...

Fshehja e viktimave me Covid, mjeku Kalo reagon ndaj “gojëve të liga të militantëve partiakë”

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka reaguar mbi debatin e fundit që bën në vendin tonë, që shkakton hedhjen e akuzave se po fshihen...

“Çfarë më panë sytë te Covid 2”, Çani flet për planin e një mbyllje të dytë

Gazetari dhe moderatori i njohur Arian Çani tha se ishte në spitalin “Shefqet Ndroqi” pak ditë më parë, në të cilin trajtohen personat e...

Lajme të tjera

Web TV