test

Kombëtarja e Kosovës mbjell pemë në Liqenin e Tiranës, Veliaj: Po përmbushni amanetin e Nexhmije Pagarushës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Disa nga futbollistët e ekipit Kombëtar të Kosovës iu bashkuan nismës së mbjelljes së pemëve në Tiranë.

Lojtarët Amir Rrahmani, Herolind Shala, Fidan Haliti dhe Zv. Presidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës, Bakir Burri, së bashku me kryebashkiakun Erion Veliaj, zgjodhën kopshtin “Nexhmije Pagarusha” në Liqenin Artificial të Tiranës, i cili e ka marrë këtë emër në nder të mbretëreshës së muzikës shqiptare.

Është një bekim shumë i madh sot! Jam me vëllezërit e ekipit të Kosovës, në një cep të parkut të Tiranës, që i është dedikuar të madhes Nexhmije Pagarusha. Ajo, edhe në ditët e fundit të jetës, si dikush që është nderuar, është respektuar, është vlerësuar në Tiranë, – e kishte lënë amanet ta vazhdonim mbjelljen e pemëve. Fatkeqësisht, nuk arriti ta mposhtte atë sëmundje dhe të ishte vetë këtu, por bashke me Sabri Fejzullahun dhe të gjithë këngëtarët e Kosovës, projektuam dhe mbollëm këtë kopësht brenda parkut, të cilin e emërtuam ‘Nexhmije Pagarusha’”, kujtoi Veliaj.

Jemi shumë të lumtur që po ndihmojmë për t’ia arritur qëllimit që la si amanet diva shqiptare e muzikës, Pagarusha, për të mbjellë një pemë në Tiranë. Jam shumë i surprizuar nga kryetari i Bashkisë, që e ka çuar në fund amanetin, që ndoshta shumë pak shqiptarë mund ta dinin. Është një gjest shumë i madh”, tha Amir Rrahmani.

Kryebashkiaku shtoit ha se tani që futbollistët lanë shenjën e tyre në Tiranë, kanë edhe një arsye më tepër për ta vizituar atë.

Shpresoj që secili prej lojtarëve, pavarësisht se ku shkon në jetë, e di që i ka një palë rrënjë në Tiranë, jo vetëm si metaforë, por edhe si një objekt fizik. Tani keni një arsye më shumë për të vizituar Tiranën dhe për të parë si është rritur pema që keni mbjellë vetë,” tha Veliaj./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Zgjedhjet në universitete/ Qëndresa Qytetare: U evidentuan raste të fotografimt të votës

Qëndresa Qytetare ka reaguar lidhur zgjedhjet në 12 universitete publike në të gjithë vendin të cilat u zhvilluan për...

Kylian Mbappe nuk do të startojë në sfidën ndaj Holandës, francezi vijon rikuperimin

Kylian Mbappé nuk do të startojë sonte, në orën 21:00, në ndeshjen që do të zhvillohet mes Francës dhe Holandës në Kampionatin Evropian. Sulmuesi...

A do të vijë me një parti të re në zgjedhjet e 2025-ës?/ Ja si përgjigjet Lulzim Basha

Pasi humbi vulën e PD-së, në një intervistë televizive Lulzim Basha thotë se grupimi që ai përfaqëson nuk e ka vendosur ende nëse do...

Çfarë kuptimi ka shprehja “kolona e pestë”?

Shprehja "kolona e pestë" u krijua nga frankoisti Emilio Mola për të treguar një organizatë ushtarake klandestine që favorizon një pushtim nga armiku. Kuptimi origjinal...

Reporteri shqiptar bëhet bujë në gazetat e huaja, parashikoi autogolin e Calafiorit

Calafiori dhe parashikimi absurd i gazetarit shqiptar në Spanjë-Itali: "Si ia dolën?" Profecia e pabesueshme e gazetarit për ndeshjen mes Azzurrit dhe “La Rojas”,...

Lajme të tjera

Web TV