Efektet e xhinxherit në stomak, çfarë zbuluan shkencëtarët

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Xhenxhefili duket se është bërë aleati numër një i dimrit. Përdoret si një mik anti-inflamator natyral dhe një mik i përsosur i zorrëve tona, por edhe si ndihmës në rastin e gripit, kollës dhe ftohjes, xhenxhefili ka një shije pikante dhe aftësinë për të “na ngrohur nga brenda”.

Është pikërisht në këtë përfitim të fundit që përqendrohen shkencëtarët në mënyrën se si xhenxhefili ka një efekt ngrohjeje në trupin tonë.

Xhenxhefili është një bimë barishtore që ka një rizomë mishi dhe degëzohet me gjethe. Kur hamë xhenxhefil, efekti pikant që ndiejmë ka jo vetëm efekte në gjuhën tonë, por edhe në stomak dhe zorrë.

Por si na ngroh xhenxhefili? Shkencëtarët kanë menduar dhe zbuluar se kjo varet nga një rrjet “i errët” i proteinave. Le të shohim se cilat.

Për të kuptuar veprimin e xhenxhefilit, studiuesit shfrytëzuan një bazë të dhënash të proteinave dhe literaturë në lidhje me këtë temë për të kërkuar dy produkte kryesore natyrore aktive në xhenxhefil, përkatësisht 6-xhenxheol dhe 6-shogaol, dhe për të identifikuar proteinat e rregulluara nga këto komponime.

Duke vepruar kështu, shkencëtarët ishin në gjendje të krijonin së bashku ndërveprimet e mundshme proteinë-proteinë për të ndërtuar një imazh të rrjeteve rregullative themelore brenda stomakut dhe zorrëve që mund t’i përgjigjen këtyre komponimeve të xhenxhefilit.

Studimi bëri që ekspertët të konkludojnë se ekzistojnë pesë procese kryesore metabolike të lidhura me efektin e ngrohjes së xhenxhefilit dhe, dy komponimet kryesore bio-aktive duket se kanë efekte rregullatore në trifosfatin adenozinë, glukogjenin, glikolipidet, acidet yndyrore./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Enca në krah të legjendës Conor McGregor në Dubai

Këngëtarja, Enca Haxhiu për momentin është duke shijuar disa ditë pushimi. Për këtë ajo ka zgjedhur Dubai si destinacion...

Imami shqiptar bën deklaratën e fortë: Gratë e kanë vendin në kuzhinë dhe burrat në odë

Hoxha i njohur nga Kosova, Shefqet Krasniqi ka bërë një deklaratë e cila ka ngjallur shumë reagime. I ftuar në një emision në Kosovë,...

Live në të njëjtën kohë/ Qytetarët ndjekin Ramën 15-fish më shumë se Bashën

Teksa na ndajnë edhe pak ditë nga dita e zgjedhjeve parlamentare më 25 prill, kryetarët e partive po intensifikojnë angazhimin e tyre për prezantimin...

Ambasadori grek: Ne nuk e njohim Kosovën si shtet dhe kjo nuk do të ndryshojë…

Ambasadori grek në Serbi, George Djakofotakis në një deklaratë për shtyp ka thënë se pozicioni i Greqisë për mos t’a njohur si shtet Kosovën...

“E futëm vajzën në furrë, menduam se vdiq”/ Flet shqiptarja simbol i eksodit të Kosovës

Së fundmi në Bllacë të Hanit të Elezit është përuruar ‘Muri i Kujtesës’, në qendër të së cilit qëndron fotografia e Sherife Lutës me...

Lajme të tjera

Web TV