Basha i përgjigjet Ramës: Po gënjen, ka përgjegjësi në mashtrimin e shifrave nga Covid-19

113 563 lexime

101,061FansaPëlqeje

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është përgjigjur mesazhit të Kryeministrit Edi Rama se po gënjen dhe po bën sulme politike.

Kryedemokrati tha se Rama vazhdon t’i ikë përgjegjësisë dhe se mashtrimi me shifrat zyrtare është përgjegjësi e tij dhe jo e mjekëve, që po sakrifikojnë gjithçka në këtë betejë.

Basha tha qeveria ka braktisur shqiptarët dhe familjet e tyre, për të cilat nuk jep asnjë mbështetje financiare si dhe po shpërfill dhimbjen dhe vuajtjet e qytetarëve shqiptarë, që kanë nevojë për ndihmë.

“Shqiptarët prisnin sot përgjigje. Por Rama vazhdon të gënjejë dhe t’i ikë përgjegjësisë.  Ai ka gënjyer në lidhje me numrat e viktimave. Nuk janë shifra, por janë qytetarë, janë nëna, baballarë që kanë humbur jetën. Pasi i ka braktisur dhe i ka lënë pa asnjë mbështetje mjekët dhe infermierët në frontin e përballjes me pandeminë, ai po i keqpërdor ata.

Mashtrimi me shifrat zyrtare është përgjegjësi e Ramës, jo e mjekëve që po sakrifikojnë gjithçka në këtë betejë. Ai ka braktisur shqiptarët dhe familjet e tyre, për të cilat nuk jep asnjë mbështetje financiare nga qeveria. Rama po shpërfill dhimbjen dhe vuajtjet e qytetarëve, që kanë nevojë për ndihmë. Njerëzit po vdesin përditë. Spitalet po kolapsohen. Biznesi po falimenton. Varfëria dhe papunësia po rriten.

Në vend që të ndihmojë shqiptarët, në vend që të përballet me të vërtetën dhe realitetin, Rama vazhdon avazin e sulmeve politike dhe gënjeshtrave. Nëse nuk ke asgjë për të fshehur, prano direkt një hetim të plotë të të gjithë informacioneve që jo mjekët, por ti, ke fshehur në lidhje me viktimat e COVID-19. Boll u fshehe pas gënjeshtrave dhe sulmeve politike. Jepu përgjigje të vërteta qytetarëve të Shqipërisë”, tha Basha ndër të tjera.

Lexo edhe :  Anxhela Peristeri mirënjohje për Veliaj: Ndryshimin e Tiranës e kam parë me sy

Më herët kryeministri Rama i quajti çnjerëzore dhe antidemokratike deklaratat e kreut të PD.

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

Basha takim në Lezhë: Kjo situatë duhet të marrë fund!

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, zhvilloi takime me qytetarët dhe bizneset në Lezhë. Përmes një mesazhi në “Facebook”, Basha...

Anglia jep lajmin e mirë: Vaksina mbërrin për disa orë

Vaksina do të mbërrijë në Mbretërinë e Bashkuar për disa orë. Kjo ka qënë deklarata e zv-shefit të përgjithshëm mjeksor, Jonathan Van-Tam. “Ne presim që të...

Në Angli japin lajmin e shumëpritur: Vaksina e ‘Pfizer’ mbërrin brenda disa orësh

Zv/shefi mjekësor i Anglisë, Jonathan Van-Tam dha lajmin  e mirë se vaksina e Pfizer për COVID-19 mbërrin brenda disa orësh në ishull. “Ne presim që...

Serbët përdhunuan edhe burra, dëshmia ‘rrëqethëse’ e të mbijetuarit (VIDEO)

Tridhjetë e një burra në Kosovë kanë marrë statusin e viktimave të dhunës seksuale që kanë ndodhur gjatë luftës 1998-’99. Shumë të tjerë hezitojnë...

Gjobiten 690 qytetarë për mosmbajtje maske, ndëshkim me nga 5 milion lekë për 2 organizatorë të një tubimi në Dibër

Policia e Shtetit ka vijuar me ndëshkimet e qytetarëve që nuk zbatojnë masat kufizuese Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë, Policia e Shtetit...

Lajme të tjera

Web TV