Moto GP, mbyllet sezoni më i pazakontë në histori, ja fituesit e çdo kategorie

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Fiton Joan Mir në Moto GP, Enea Bastianini në Moto 2 dhe Albert Arenas në Moto 3. Një sezon i pazakontë i Kampionatit Botëror të Motoçiklizmit është mbyllur të dielën, duke kurorëzuar edhe kampionët e tij të rinj në të 3 kategoritë. Kështu, teksa Joan Mir ka triumfuar në nivelin më të lartë, në Moto Xhi-Pi, Enea Bastianini ka rrëmbyer kurorën në Moto 2 dhe Albert Arenas në Moto 3.

Kampionati Botëror i Motoçiklizmit, që do të njihet në histori si “kampionati i Covid-19”, ka ulur dielën siparin e këtij sezoni të pazakontë, që provoi të nisej, u pezullua dhe ai doli të rikthehej në pistë, edhe pse me një kalendar të cunguar. Dhe ka qenë Migel Oliviera ai që e ka nisur në vendin e parë dhe e ka mbyllur në vendin e parë në garën e shtëpisë, në Çmimin e Madh të Portugalisë, të zhvilluar në pistën e Portimaos.

Ishte triumfi i 14-të në karrierën e tij në Botërorin e Motoçiklizmit për portugezin e KTM-së dhe e dyta në nivelin më të lartë, Moto GP, teksa ka fituar 6 gara si në Moto 2, ashtu edhe në Moto 2. Ndërkaq, sa i përket kësaj gare, podiumin e plotësoi australiani Xhek Miller, i cili fitoi duelin e kilometrave të fundit me Franko Morbidelin. Megjithatë, ky i fundit mori shkallën e dytë të podiumit të sezonit, teksa u shpall “nënkampion i botës”.

Ai e mbylli 13 pikë pas kampionit të kurorëzuar garën e shkuar, Joan Mirit, i cili garën e fundit të sezonit nuk mundi ta mbyllte, duke e ndërprerë atë për shkak të problemeve në motor. Në fakt, ishte një ditë “jo” e diela për skuadrën e sapokurorëzuar “kampione” të botës për konstruktorë, “Suzuki”-n, teksa edhe piloti tjetër, Aleks Rins, zhgënjeu, duke zbritur edhe në renditjen e përgjithshme të pilotëve.

Lexo edhe :  E përjashtuan 5 herë/ Shihni shifrat stratosferike që ka fituar Mourinho nga shkarkimet

Kështu, teksa Joan Mir ka triumfuar në nivelin më të lartë, në Moto Xhi-Pi, ka qenë Enea Bastianini ka rrëmbyer kurorën në nivelin e dytë të këtij Botërori, në Moto 2, ashtu sikundër bërë edhe Albert Arenas në nivelin e 3-të, në Moto 3, duke ulur kështu siparin e një sezoni të vështirë e që nuk do të harrohet lehtë dhe emocionet e të cilit erdhën për sportdashësit drejtpërdrejt dhe ekskluzivisht në Rrjetin e Radio-Televizionit Shqiptar.

l.m/Fjala.al


Të fundit

Video në Breaking/ Kandidati i LSI: Hajde të të jap ato dhe të iki se jam shumë vonë, momenti kur i jep 100 dollarët...

Del video e radhës së kandidatit LSI, Etjon Joka që bën biseda për pazare për blerjen e votave. Ai...

“Zgjidhni punën dhe jo dhunën”/ Rama poston videon: O miq tropojanë që s’jeni tropojsa, ata që i votuat 30 vjet veç sherrin u keni...

Në ditën e fundit të fushatës zgjedhore kryeministri Edi Rama ka publikuar një video ku tregon se si ka ndryshuar gjatë kohës që mazhoranca...

“Është tre hapa para”/ Spartak Ngjela i sigurt: Ja kush është fituesi i zgjedhjeve të 25 prillit

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka mendimin se fitorja e Lulzim Bashës, në zgjedhjet e 25 prillit është e pamundur. Avokati shtoi se Basha...

“Ti merr lekët, më jep votën”/ Kandidati i LSI blen vota në Tiranë: Tako Monën, mos e ngri zërin se kemi kontrolle (Video)

Në një video ekskluzive në Breaking në Top News shihet me zë e figurë se si kandidati i LSI Etjon Joka blen votat në...

Deklarata e Xhelal Mziut/ Kreshnik Spahiu: “Agimi i Artë” s’bëri asgjë më shumë në Greqi sesa PD në Shqipëri

Kreshnik Spahiu ka reaguar për video skandalin e PD-së, në të cilën Xhelal Mziu premton vrasje të tjera. “Ju thashë dje që po armatoset veriu...

Lajme të tjera

Web TV