Jeta e El Chapos në qeli, ja si i kalon 23 orë mes katër mureve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Trafikanti meksikan i drogës, Joaquín el “Chapo” Guzmán Loera, u dënua me burgim të përjetshëm në korrik të 2019. Avokati i tij, Jeffrey Litchman, ka zbuluar se si është një ditë normale për ‘El Chapon’ në burg ku i lejohet vetëm 1 orë në ditë të shohë dritën e diellit.

Në llogarinë e tij në Twitter, duke cituar Lichtman, gazetari Keegan Hamilton, i cili mbuloi të ashtuquajturin gjyq të shekullit, shkroi se trafikanti më i madh i drogës në botë, e kalon kohën e tij të lirë duke punuar në apelin e tij të gjyqit në të cilin ai u dënua me burgim të përjetshëm.

“(El Chapo po ndihmon), duke punuar në dokumentet nga qelia e tij”, tha mbrojtësi që komentoi në gjyq se “ishin Shtetet e Bashkuara që përpiqeshin t’i tregonin botës se sa i veçantë dhe i drejtë ishte sistemi i saj”, tha Lichtman.

Guzmán Loera do të apelojë në Gjykatën e Apelit të Shteteve të Bashkuara, çështjen e tij të 22 korrikut 2019, për sjelljen e pahijshme të gjykimit kundër tij në Gjykatën e Qarkut Lindor të Nju Jorkut.

Jeffrey Lichtman ka këmbëngulur se klienti i tij nuk kishte një gjykim të drejtë, pasi të paktën pesë nga anëtarët e jurisë shkelën ligjin gjatë procesit.

Anëtarët e jurisë më 12 shkurt 2019, shpallën Chapo Guzmán unanimisht fajtor për 10 krime në lidhje me trafikimin e drogës dhe pastrimin e parave.

Gjykatësi Cogan urdhëroi 12 anëtarët e jurisë të mos e shqyrtojnë çështjen në media ose në rrjetet sociale dhe të mos flasin me njëri-tjetrin për këtë, me qëllim që vendimi të vendoset vetëm mbi provat e paraqitura nga Prokuroria e Nju Jorkut.

Sidoqoftë, në një intervistë me Keegan Hamilton, një nga anëtarët e jurisë deklaroi nën anonimitet se ai, si dhe kolegët e tjerë të tij, i shkelën këto rregulla.

Lexo edhe :  Pak para hyrjes së Biden në Shtëpinë e Bardhë, mbyllet Capitol Hill

Ai i tregoi gazetarit se të dy ai dhe disa nga kolegët e tij folën me disa reporterë që mbuluan procesin. Nga ana e saj, juria siguroi që ky informacion nuk ndikoi në vendimin përfundimtar që ata morën./r.g/Fjala.al

Të fundit

“ Joe , ti e di që un fitova” mesazhi në letrën që Trump i la Biden

“Joe, ti e di që unë fitova”. Ka qenë ky mesazhi që pak më parë bëri bujë në mediat...

Nuk do ta besoni dot! Shikoni çfarë ndodh në Parlamentin Europian

Komisioneri Evropian për Punët e Brendshme, suedezja Ylva Julia Margareta Johansson, ka habitur në Parlamentin Europian, ku gjatë një pushimi në një seancë plenare,...

Biden president i SHBA-së /Balla: Një zë kryesor mbështetës i kauzës shqiptare për pavarësimin dhe shtetin e pavarur të Kosovës

Kryetari i Grupit Parlamemtar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka reaguar pas ceremonisë së inagurimit të Presidentit të ri të SHBA, Joe Biden. Përmes një...

E papritura/Para se të largohej nga detyra, Trump zgjati mbrojtjen e Shërbimit Sekret për fëmijët e tij

Përpara se Donald Trump të largohej nga detyra, ai nënshkroi një memorandum që shtrin mbrojtjen e Shërbimit Sekret të SHBA me gjashtë muaj për...

Trondit Melisa: Më kanë dhunuar fizikisht

Melisa ka tronditur sot në “PërPuthen”, ku ka treguar momentet e vështira në jetën e saj, gjatë kohës që jetonte në Itali, ku tha...

Lajme të tjera

Web TV