Pema e duhur për Krishtlindje

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ide, alternativa dhe si t’i menaxhojmë shpenzime për dekorin festiv gjatë pandemisë

Të mëdha, shumëngjyrëshe dhe plot drita, nuk ka Krishtlindje që nuk festohet pa pemën që “ruan” dhuratat për t’i hapur të gjitha së bashku në ditën e vigjiljes.

Mbetet fare pak nga fillimi i festave dhe nuk mund të ketë kuptim një Krishtlindje pa respektuar traditën e një peme të bukur plot me topa, drita dhe me dhuratat e pashmangshme, për t’u zbuluar të gjitha së bashku në prag të Krishtlindjes. Nëse atmosfera e Krishtlindjes ka filluar t’ju ngacmojë dhe jeni gati të dekoroni shtëpinë tuaj, gjëja e parë duhet të bëni, është t’ia nisni me pemën. Për ata që kërkojnë një zgjidhje të gjelbër dhe të mos detyrohen të hedhin pemën e vërtetë më 6 janar, është mirë të zgjedhin atë artificiale. Llojet dhe zgjedhja është me të vërtetë e gjerë, kështu që ju paraqesim pemët më të mira për të gjitha buxhetet.

Pemë Krishtlindjeje me kone pishe dhe bore

Për të pasur efektin e një peme natyrale, pa pasur nevojë të prisni një pemë të vërtetë, me rrezikun që duhet ta hidhni kur mbaron Krishtlindja, kjo pemë është e përsosur. E kuruar në detajet më të vogla, ajo karakterizohet nga hala ekstra të gjata dhe kone të vërteta pishash të shpërndara përgjatë gjetheve të dendura. Këshillohet ta spërkasni lehtazi me pluhur të bardhë për të krijuar atmosferën magjike të dëborës, e cila e vendosur në degë, bën të përjetosh plotësisht periudhën e Krishtlindjes.

Pema e Krishtlindjes me shkurre

Të mbuluara nga bora, të pakta dhe me kokë poshtë, modelet e pemës së Krishtlindjes janë me të vërtetë të shumta dhe të afta për të përmbushur çdo shije. Por nëse e duam stilin klasik, kjo pemë është e duhura për ne. Degët e gjata dhe të trasha mund të zbukurohen me drita dhe topa me ngjyra për të pasur një pemë të freskët dhe elegante, e cila i jep një prekje joshëse apartamentit tonë.

Pemë me degë të orientueshme

Kjo pemë Krishtlindjeje, e trashë dhe me degë të kuruara deri në detajet më të vogla, kujton atë të vërtetën, perfekte për ata që duan të përshtatin një zgjedhje të gjelbër, duke respektuar traditën e Krishtlindjes. Degët e rregullta mund të sistemohen në përputhje me shijet tona dhe hapësirën në dispozicion. Kjo karakteristikë e bën pemën e Krishtlindjes ideale për hapësira të vogla të tilla si në vitrinë po ashtu edhe në zyrë.

Pema e Krishtlindjes me kone pishe

Për të pasur atmosferën tipike të dimrit direkt në dhomën tonë të ndenjes, kjo pemë është e përsosur. Degët e pasuruara me kone pishe plotësohen me ngjyrë të bardhë për të rikrijuar dëborën që qëndron në gjethe. Modeli i trashë, plot me degë të lëvizshme, mund të rregullohet në përputhje me nevojat tona. Pema e përsosur para një oxhaku është plotësisht e sigurt falë materialit zjarrdurues me të cilin mbulohet çdo fletë.

Pema e Krishtlindjes me bazë kryqin

Pema e Krishtlindjes e formuar nga degë që hapen si një yll mund të mbledhë të gjitha llojet e dekoreve të Krishtlindjes, nga topa, shirita, drita, deri në majë, një element i pashmangshëm për të përfunduar çdo pemë. E pajisur me një bazë të përbërë nga katër këmbë të fshehura nga degët, pema e Krishtlindjes është e qëndrueshme dhe e sigurt.

Pema e Krishtlindjes e kuruar

E trashë dhe imponuese, pema ka një ngjyrë të gjelbër me degë kafe që bien në sy falë madhësive të ndryshme për ta bërë efektin më realist. Modeli 210 cm ka një diametër 124 cm me një montim të thjeshtë dhe të shpejtë në sajë të degëve me ngjyrë dhe të numëruara që sistemohen falë një grepi. Baza metalike është e përforcuar për të mbështetur më mirë strukturën dhe dekorimet. Bërë nga PVC, është e papërshkueshme nga zjarri, jo toksike dhe pa erë. Për ta kompletuar, pema përfundohet me një mbulesë të kuqe, me një Santa Claus të bukur. Sapo të mbarojnë pushimet, thjesht ndajeni atë, palosni degët dhe ruajeni brenda çantës për ta dhuruar.

Pema e bardhë e Krishtlindjes

Për ata që duan të shkëputen nga tradita dhe të kenë një pemë moderne për Krishtlindje, mund të zgjidhni të bardhën. Realiste dhe e përshtatshme për një mjedis të stilit bashkëkohor, pema është e bërë nga material miqësor me mjedisin. 210 cm e larte, degët janë të trasha dhe perfekte për t’u bërë pika fokale si brenda ashtu edhe jashtë. Për ata me një shtëpi të vogël, pema është në dispozicion në madhësi të ndryshme ose në të gjelbër, për të përqafuar më së miri traditën e Krishtlindjes.

Lexo edhe :  Fjalia më e çuditshme dhe më e fuqishme, që mund të thotë një njeri i suksesshëm

Pema tradicionale e Krishtlindjes

E përsosur për ata me një stil më klasik ose për ata që duan të përtërijnë traditën, struktura e ngurtë e saj është e bërë prej çeliku inoks, për të pasur një produkt rezistent dhe me jetëgjatësi. Degët dhe gjilpërat në pvc ekologjike janë jo toksike, të papërshkueshme nga zjarri dhe me jetëgjatësi. E përshtatshme për çdo ambient.

Si të zgjidhni pemën e Krishtlindjes

Pemët e Krishtlindjeve janë simboli i festave të cilët e duan këtë periudhë dhe mezi presin ta zbukurojnë dhe ta bëjnë atë të shkëlqejë me drita dhe zbukurime.

Edhe pse e vërteta ka hijeshinë e vet, vitet e fundit ato artificiale janë përhapur gjithnjë e më shumë sepse mund të zgjasin me dekada dhe të kenë një kosto më të ulët, e cila gjithashtu ju lejon të kurseni vit pas viti.

Dimensionet

Modelet në treg janë krijuar për të përmbushur çdo nevojë dhe për t’u integruar mirë në çdo ambient, për këtë arsye ato janë të disponueshme në lartësi të ndryshme. Për të pasur një pemë harmonike duhet të zgjedhim një model mjaft të lartë që të lëmë të paktën 50 cm hapësirë ​​midis majës dhe tavanit. Baza gjithashtu ka një rëndësi të caktuar, sa më e lartë të jetë aq më e rëndë do të jetë dhe nëse kemi pak hapësirë ​​duhet të vlerësojmë me kujdes dimensionet për të shmangur sakrifikimin e saj në një cep.

Degët

Pema e duhur, ajo më e mira, është ajo që është e trashë dhe plot degë për të na lejuar të vendosim të gjitha zbukurimet që duam, por edhe të kemi një efekt natyral.

Materiali

Materiali që arrin të rikrijojë më së miri efektin natyror është PE edhe nëse halat më të shtrenjta duken vërtet reale. Një alternativë më e lirë është modeli PVC.

Si të dekoroni pemën e Krishtlindjes

Për të rikrijuar plotësisht atmosferën e Krishtlindjes, nuk mjafton të kemi pemën e duhur, gjithashtu duhet ta dekorojmë atë: me pak këshilla dhe në shoqërinë e të dashurve, bërja e pemës do të jetë argëtuese.

Montimi i pemës

Pas zgjedhjes së pemës që plotëson më mirë nevojat tona, duhet ta montojmë atë. Para së gjithash ju duhet të poziciononi bazën, pastaj futni bagazhin duke futur degët individuale nga më të gjatat në më të shkurtrat, duke filluar nga poshtë lart. Në këtë pikë duhet të hapim degët mirë sepse sa më e trashë të jetë, aq më e vërtetë do të duket. Ata të pozicionuar afër trungut duhet të jenë pingul, ndërsa ato më të jashtmet duhet të formohen duke i përkulur pak poshtë për një efekt natyral. Në rast se pema ka pak degë, mund ta trashim atë me disa hile, pa shpenzuar shumë. Por si? Mund të blejmë degë të kompletuara me manaferra të kuqe dhe t’i fusim midis njërës degë dhe tjetrës. Për më tepër, mund të shtojmë shirita dhe festa për të mbuluar pjesët bosh.

Si t’i vendosni dritat

Dritat janë thelbësore për të pasur një efekt të denjë ndriçues për periudhën e Krishtlindjes. Nëse jeni dembel, mund të zgjidhni pemën me dritat e montuara tashmë, përndryshe mund të merrni ato LED me energji të ulët. Me ngjyra, në dritë të ngrohtë, në dritë të ftohtë, në formën e yjeve ose flokëve të dëborës, zgjedhja varet vetëm nga shija personale dhe stili i pemës. Në këtë pikë, mbetet vetëm vendosja e tyre, zakonisht duhen rreth 300 llamba për çdo metër lartësi. Për t’i dhënë thellësi pemës. E drejtojmë telin nga trungu në majë të degës dhe pastaj brenda.

Si ta dekoroj pemën

Pema duhet të pasqyrojë personalitetin tonë, kështu që nuk duhet të kufizohemi vetëm në vendosjen e topave, gjithçka lejohet, nga biskotat te objektet deri te fotot, rregulli i vetëm është të mos vendosni dekorimet në një rresht. Duhet të përpiqemi t’i vendosim spontanisht, duke u përpjekur të marrim një rezultat homogjen. Dekorimet e mëdha duhet të shpërndahen në të gjithë pemën, ndërsa ato të vogla duhet të mbushin hapësirat boshe, duke u përpjekur t’i shpërndajnë jo vetëm te maja, por edhe në pjesën tjetër të trungut për të pasur një efekt të plotë dhe plot ngjyra.

Përgatiti: L.Veizi/ Burimi: today.it

 

Të fundit

21 janari/ Ish-ambasadori Arvizu: Po sikur aty të ketë një bombë

Ambasadori i SHBA-ve, Alexandër Arvizu teksa është bërë pjesë e emisionit ‘Real Story’ ndau përjetimet e tij për protestën...

Protokollet nuk i lejojnë, tifozët e Elbasanit udhëtojnë për të mbështetur skuadrën

Ndonëse tifozeritë nuk lejohen në stadium, për shkak të protokollit të masave për mbrojtjen nga virusi “Covid-19”, tifozë të të dyja ekipeve kanë udhëtuar...

33-vjeçarja jep dorëheqjen si mësuese, shet foto nudo në internet

Një 33-vjeçare e cila punonte si mësuese, ka hequr dorë nga profesioni i saj dhe ka nisur punën si modele seksi. Courney Tillia ka...

Biden nuk e largon drejtorin e FBI-së që u emërua nga Trump

Shtëpia e Bardhë tha se presidenti Joe Biden i ka kërkuar Christopher Wrayt të mbetet në pozitën e drejtorit të Byrosë Federale të Hetimeve...

Rita Ora përfundon në librat shkollorë të Spanjës

Së fundmi po bën xhiron e rrjetit lajmi se Rita Ora duket ka përfunduar në librat shkollorë në Spanjë. Një person ka zbuluar përmes një...

Lajme të tjera

Web TV