Putini urdhëron Rusinë të fillojë vaksinimet masive kundër COVID-19

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti rus Putin ka urdhëruar autoritetet për nisjen e vaksinimit masiv kundër Covid-19. Vaksinimi do të kryhet në mënyrë vullnetare dhe do të nisë javën tjetër.

Brenda ditëve të ardhshme Rusia do të prodhojë 2 milionë doza vaksinash Sputnik. Sipas rezultateve të përkohshme, vaksina ruse ka një efektivitet pej 92%.

Rastet me Covid-19 kanë pësuar rënie pas një piku në datën 27 nëntor, ku u shënuan 25,345 raste pozitive ditore. Rusia i ka rezistuar imponimit të izolimeve gjatë valës së dytë të virusit.

Me 2,347,401 infeksione, Rusia ka numrin e katërt më të madh të rasteve COVID-19 në botë pas Shteteve të Bashkuara, Indisë dhe Brazilit. Ajo ka regjistruar 41.053 vdekje në lidhje me COVID-19 që nga fillimi i pandemisë.

Kremlini më parë dha garanci se rusët ishin të parët në radhë për t’u vaksinuar. “Prioriteti absolut janë rusët,” tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. “Prodhimi brenda Rusisë, i cili tashmë është duke u zhvilluar, do të plotësojë nevojat e rusëve.”/ Re.D/Fjala.al

Të fundit

72-vjeçari ecën 10 km mbi kalë për të shitur qumësht në Librazhd

Mehmet Skenja nga fshati Dorëz I Librazhdit, nuk ndalet së punuari që kur agon deri sa bëhet natë. Ditën...

E nxjerr zvarrë nga makina dhe e godet me grushte/ Sherr mes vajzave tek Currilat në Durrës (VIDEO)

Një skenë, e cila nuk është shkëputur nga asnjë film aksion, është filmuar në zonën e Currilave në Durrës. Në video duken vajzat që...

Rama publikon letrën drejtuar Ahmet Zogut: Vetëm ne e mbajtëm premtimin për rrugën e Lumit të Vlorës

Rruga e Lumit të Vlorës, e cila është premtuar prej 100 vitesh, duket se po bëhet realitet. Mbrëmjen e sotme kryeministri Edi Rama ka publikuar...

Balla takim me banorët në Stravaj: Mandati i ri nevojitet për të transformuar Shqipërinë

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Elbasanit Taulant Balla zhvilloi një takim me banorët e fshatit Stravaj në Prrenjas. Në fjalën e tij...

E reja nga Kamza denoncon dhunën e tmerrshme të bashkëshortit: Më goditi me grushta në kokë derisa më ra të fikët

Ajo refuzoi që t’u bindej urdhërave të tij. Por urdhëri i tij nuk ishte një kërkesë normale, në një familje normale dhe për një...

Lajme të tjera

Web TV