Ky shtet nxjerr në ankand 170 elefantë të egër për shkak të thatësirës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Namibia ka nxjerrë në shitje 170 elefantë të egër “me vlerë të lartë” për shkak të thatësirës dhe një rritje të vrullshme në numrin e elefantëve, njoftoi të mërkurën ministria e mjedisit e vendit afrikano-jugor.

Një publikim i bërë nga agjencia shtetërore New Era tha se një rritje e incidenteve njeri-elefant ka çuar në kërkesën për t’i shitur.

Elefantët e Namibisë janë ndër një numër speciesh që përballen me rrezik zhdukjeje për shkak të gjuetisë pa leje, tregtisë së paligjshme të botës së egër dhe faktorëve ekologjikë.

Ministria e Pylltarisë dhe Turizmit të Mjedisit tha se do të nxirrte në ankand elefantët për këdo në Namibia ose jashtë vendit që mund të plotësonte disa kritere të rrepta, të cilat përfshijnë lehtësira karantine.

Blerësit e huaj duhet të sigurojnë gjithashtu prova që autoritetet e ruajtjes në vendet e tyre do t’i lejojnë ata të eksportojnë elefantë në vendet e tyre.

Ashtu si disa kombe të tjera afrikane, Namibia po përpiqet të vendosë një ekuilibër midis mbrojtjes së specieve me vlerë të lartë si elefantët dhe rinocerontët, ndërsa menaxhon rrezikun që ato paraqesin kur shkelin në zonat e banimit njerëzor./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Formula 1, Ekleston: Hemilton-“Mercedes”, shumë zhurmë për asgjë… thjesh “shou”

Ende nuk po ka “tym të bardhë” sa u përket lajmeve të shumëpritura për të apasionuarit e Formulës 1,...

Gjykata Evropiane gjobit Rumaninë për rastin e dy transgjinorëve

Rumania refuzoi t’iu njohë identitetin gjinorë dy personave transgjinorë me arsyetimin se ata nuk kishin bërë operacione për ndryshimin e gjinisë. Në lidhje me këtë...

Djarmati sqaron merkaton e Vllaznisë: Presim Gjinon, Sise na pëlqen, Dunga e Hoxhaj nuk ikin

Vllaznia kryeson renditjen e Superiores e shkëputur plot 9 pikë nga ndjekëset më të afërt dhe, natyrshëm, ka besim dhe entuziasëm në kampin shkodran...

Dinamo / Fabricio Mikoli: Kjo, një përvojë e re për mua, skuadra më pëlqen

Por si ish-futbollisti i Interit, ashtu edhe ndihmësi i tij, ish-futbollisti në të tjera i Juventusit dhe përfaqësueses axurre, duket se e kanë këtë...

Dinamo / Moriero: Ky, basti i jetës sime, suksesi arrihet me përunjësi

Françesko Moriero e pohon se Dinamo është basti i jetës së tij, për të ringjallur karrierën si trajner, teksa si futbollist mund të thuhet...

Lajme të tjera

Web TV