Simón Bolívari, gjenerali i 100 betejave

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Bolívar shihet si një ikonë kombëtare në pjesën më të madhe të Amerikës së Jugut moderne dhe konsiderohet si një nga heronjtë e mëdhenj të lëvizjeve të pavarësisë Hispanike

Si ushtarak ai u shqua për udhëheqjen e vendeve të tanishme të Venezuelës, Bolivisë, Kolumbisë, Ekuadorit, Perusë dhe Panamasë drejt pavarësisë nga Perandoria spanjolle. Simón Bolívar iu lind në Karakas, Kapiteneria e Përgjithshme e Venezuelës, në 24 korrik 1783 dhe vdiq në Santa Marta, në 17 dhjetor 1830. Ishte gjeneral, patriot, dhe revolucionar venezuelian i cili u nderua me tittulli Libertador (Çlirimtar).

Familja

Ai u pagëzua si Simón José Antonio de la Santísima Trinidad Bolívar y Palacios. Nëna e tij ishte María de la Concepción Palacios y Blanco dhe babai ishte koloneli Don Juan Vicente Bolívar y Ponte. Kishte dy motra të mëdha dhe një vëlla: María Antonia, Juana dhe Juan Vicente.

Një motër tjetër, María del Carmen, vdiq në lindje. Kur Bolívar ishte një foshnjë, për të kujdesej Doña Ines Manceba de Miyares dhe skllavi i familjes, Hipólita. Disa vjet më vonë, ai u kthye në kujdesin e prindërve të tij, por kjo përvojë do të kishte një efekt të madh në jetën e tij.

Babai vdiq para ditëlindjes së tretë të Bolívar nga tuberkulozi, dhe nëna e tij vdiq kur ai ishte gati 9-të vjeç. Pas vdekjes së nënës së tij, Bolívar u vu nën kujdestarinë e një instruktori, Miguel José Sanz, por kjo marrëdhënie nuk funksionoi dhe ai u kthye në shtëpi.

Mësuesi

Ai vazhdoi të merrte mësime private nga profesorët e njohur Andrés Bello, Guillermo Pelgrón, Jose Antonio Negrete, Fernando Vides, At Andújar dhe Don Simón Rodríguez, i njohur më parë si Simón Carreño.

Don Simón Rodríguez u bë mësuesi, shoku dhe këshilltari i Bolívar. Ai e mësoi atë si të notonte dhe të hipte mbi kuaj, si dhe për lirinë, të drejtat e njeriut, politikën, historinë dhe sociologjinë.

Më vonë gjatë jetës, Rodríguez ishte thelbësor në vendimin e Bolívar për të filluar revolucionin, duke i ngulitur atij idetë e lirisë, iluminizmit dhe lirisë. Në ndërkohë, Bolívar u kujdes më së shumti nga infermierja e tij, skllavi i tij Hipólita, të cilin më vonë ai e quajti “nëna e vetme që kam njohur”.

Idetë iluministe

Bolívar lindi në një familje të pasur dhe siç ishte e zakonshme për trashëgimtarët e familjeve të klasës së lartë në kohën e tij, u dërgua për t’u shkolluar jashtë në një moshë të re, duke arritur në Spanjë kur ishte 16 vjeç dhe më vonë u zhvendos në Francë. Kur Bolívar ishte 14 vjeç, Don Simón Rodríguez u detyrua të largohej nga vendi pasi u akuzua për përfshirje në një komplot kundër qeverisë spanjolle në Karakas. Bolívar pastaj hyri në akademinë ushtarake të Milicias de Aragua.

Në vitin 1800, ai u dërgua në Spanjë për të ndjekur studimet e tij ushtarake në Madrid, ku qëndroi deri më 1802. Në vitin 1804, ai jetoi në Francë dhe udhëtoi në vende të ndryshme. Ndërsa ishte në Milano, Bolívar dëshmoi kurorëzimin e Napoleonit si Mbret i Italisë (një mbretëri në bashkim personal me Francën në Italinë veriore moderne), një ngjarje që i la një përshtypje të thellë.

Edhe nëse nuk ishte dakord me kurorëzimin, ai ishte shumë i ndjeshëm ndaj nderimit popullor të frymëzuar nga heroi. Ndërsa ishte në Evropë, ai u njoh me idetë e iluminizmit, të cilat më vonë e motivuan atë për të përmbysur spanjollët në fuqi në kolonialin e Amerikës së Jugut.

Duke përfituar nga çrregullimi në Spanjë i nxitur nga Lufta Gadishullore, Bolívar filloi fushatën e tij për pavarësi në vitin 1808. Fushata për pavarësinë e Granadës së Re u konsolidua me fitoren në Betejën e Boyacá më 7 gusht 1819. Ai krijoi një kongres kombëtar të organizuar brenda tre vjetësh.

Pavarësisht nga një numër pengesash, duke përfshirë ardhjen e një force ekspedituese spanjolle të paparë të madhe, revolucionarët mbizotëruan përfundimisht, duke arritur kulmin në fitoren patriotike në Betejën e Carabobo në vitin 1821, e cila e bëri Venezuelën një vend të pavarur.

Fushatat ushtarake

Pas këtij triumfi mbi monarkinë spanjolle, Bolívar mori pjesë në themelimin e bashkimit të parë të kombeve të pavarura në Amerikën Latine, Gran Colombia, e të cilit ishte president nga viti 1819 deri më 1830. Përmes fushatave të mëtejshme ushtarake, ai dëboi sundimtarët spanjollë nga Ekuadori, Peru, dhe Bolivia, e fundit nga të cilat u emërua pas tij. Ai ishte njëkohësisht president i Gran Colombia (Venezuela e sotme, Kolumbi, Panama dhe Ekuador), Peru dhe Bolivi, por menjëherë më pas, i dyti në komandë, Antonio José de Sucre, u emërua president i Bolivisë.

Lexo edhe :  Veliaj takon kryebashkiakun e Stambollit: Forcojmë lidhjet historike mes dy qyteteve tona

Bolívar synonte një Amerikë të fortë dhe të bashkuar spanjolle në gjendje të përballonte jo vetëm kërcënimet që vijnë nga Spanja dhe Aleanca e Shenjtë Evropiane, por edhe me fuqinë në zhvillim të Shteteve të Bashkuara. Në kulmin e fuqisë së tij, Bolívar sundoi mbi një territor të gjerë nga kufiri argjentinas deri në Detin Karaibe.

100 betejat

Bolívar zhvilloi 100 beteja, nga të cilat 79 ishin të rëndësishme dhe gjatë fushatave të tij hipi mbi kalë 70,000 kilometra, që është 10 herë më shumë se Hanibali, tre herë më shumë se Napoleoni dhe dy herë më shumë se Aleksandri i Madh.

Bolívar shihet si një ikonë kombëtare në pjesën më të madhe të Amerikës së Jugut moderne dhe konsiderohet si një nga heronjtë e mëdhenj të lëvizjeve të pavarësisë Hispanike të fillimit të shekullit të 19-të, së bashku me José Miguel Carrera, José de San Martín, Francisco de Miranda dhe të tjerë.

Nga fundi i jetës së tij, Bolívar u dëshpërua nga situata në rajonin e tij të lindjes, me citatin e famshëm “të gjithë ata që i shërbyen revolucionit kanë lëruar detin”. Në një fjalim në Kongresin Themelues të Republikës së Kolumbisë, Bolívar deklaroi “Bashkëqytetarë! Unë skuqem kur them këtë: Pavarësia është e vetmja përfitim që kemi fituar, në dëm të të gjithë pjesës tjetër”.

Kolapsi i Federatës

Sipas planit të Bolivarit, u formuan Shtetet e Bashkuara të Jugut, ku përfshiheshin Kolumbia, Peruja, Bolivia, La Plata dhe Kili. Më 22 qershor 1826, Bolivar mblodhi një Kongres në Panama nga përfaqësuesit e të gjitha këtyre shteteve, i cili, megjithatë, përfundoi në dështim.

Menjëherë pasi projekti i Bolivarit u bë i njohur gjerësisht, ai u akuzua se dëshironte të krijonte një perandori nën sundimin e tij, ku ai do të luante rolin e Napoleonit. Përleshjet e partisë filluan në Kolumbi.

Disa nga deputetët, të kryesuar nga gjenerali Paes, shpallën autonomi, ndërsa të tjerë donin të miratonin Kodin Bolivian. Bolivari mbërriti shpejt në Kolumbi dhe, duke supozuar fuqitë diktatoriale, mblodhi një asamble kombëtare në Ocaña më 2 mars 1828, për të diskutuar pyetjen: “A duhet të shndërrohet kushtetuta e shtetit?”

Kongresi nuk mund të arrinte në një marrëveshje përfundimtare dhe pas disa seancave të mbyllura. Ndërkohë, Peruvianët hodhën poshtë Kodin Bolivian dhe i morën titullin President për Jetën nga Bolivari. Pasi humbi pushtetin në Peru dhe Bolivi, Bolivar hyri në Bogota në 20 qershor 1828, ku vendosi rezidencën e tij si sundimtar i Kolumbisë.

Por tashmë, më 25 shtator 1828, u bë një përpjekje për jetën e tij: federalistët depërtuan në pallatin e tij, vranë dërgesat, vetë Bolivari u shpëtua vetëm nga një mrekulli. Sidoqoftë, pjesa më e madhe e popullsisë u bashkua me të dhe kjo i lejoi Bolivarit të shtypë rebelimin, i cili u drejtua nga Zëvendës Presidenti Santander.

Kreu i komplotistëve u dënua fillimisht me vdekje, dhe më pas u dëbua nga vendi së bashku me 70 mbështetës të tij. Anarkia u intensifikua vitin e ardhshëm. Më 25 nëntor 1829, në vetë Caracas, 486 qytetarë fisnikë shpallën ndarjen e Venezuelës nga Kolumbia.

Bolivari, biznesi i të cilit u shkatërrua përfundimisht, gradualisht humbi të gjithë ndikimin dhe fuqinë. Në memorandumin e tij për Kongresin, i cili u takua në Bogota në janar 1830 për të reformuar qeverinë e Kolumbisë, Bolivar u ankua për akuzat e padrejta kundër tij që vinin nga Evropa dhe Amerika. Në fillim të 1830, ai u tërhoq në pension dhe së shpejti vdiq pranë qytetit kolumbian Santa Marta më 17 dhjetor 1830.

l.m/Fjala.al


Të fundit

Kur kryeqyteti ishte në zhvillim e sipër, ja si dukej Tirana e viteve 1940

Që pas shpalljes kryeqytet i Shqipërisë, e cila nisi përkohësisht më 11 shkurt të vitit 1920, e që më...

Pse njerëzit nuk mund të jetojnë më shumë se 150 vjet?

Shkencëtarët kanë dhënë shpjegime pse njerëzit nuk do të jenë në gjendje të jetojnë më shumë se 150 vjeç. Ata zhvilluan një aplikacion për...

Morena Taraku “tërbon” fansat, pozon duke mbuluar vetëm vendet intime

Morena Taraku njihet për format bombastike dhe për linjat trupore seksi. Modelja shpesh herë provokon imagjinatën e ndjekësve të saj duke pozuar gjysmë e...

Zjarret/ BE aktivizon mekanizmin e mbrojtjes civile! 2 helikopterë do të nisen drejt Shqipërisë nga Çekia dhe Holanda!

Drejt Shqipërisë do të vijnë shumë shpejt 2 helikopterë për të mbështetur operacionet për fikjen e zjarreve, një nga Çekia dhe një nga Holanda....

Franca rikthen kufizimin, mbajtja e maskës sërish e detyrueshme në ambiente të hapura

Franca po rikthen mbajtjen e maskës me detyrim në ambiente të hapura. Ky vendim është marrë kryesisht për destinacione turistike si në Kanë, Nisë...

Lajme të tjera

Web TV