Efektet e Vitaminës C për shëndetin e zemrës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të gjithë ne e dimë se Vitamina C është ndër më esencialet për një jetë të shëndetshme. Por, më poshtë keni disa nga efektet që këto vitamina kanë në sëmundjet e zemrës

Ato janë:

–Vitamina C parandalon sëmundjet e enëve të gjakut të zemrës duke i rritur nivelet natyrale të glutationit, i cili i mbron arteret e zemrës.

–Vitamina C forcon muret e enëve të gjakut duke mundësuar sintezën e kolagjenit në indet lidhëse të mureve arteriale.

– Vitamina C përmirëson zgjerimin e enëve të gjakut dhe rrjedhimisht parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

Varësisht nga mosha që keni, ekspertët rekomandojnë të merrni 1000 mg vitaminë C në mëngjes dhe 1000 mg në mbrëmje por gjithashtu të hani edhe ushqime të pasura me vitaminë C, si brokoli, domatet, dredhëzat, portokajtë, etj./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Papa Françesku dërgohet në spital

Papa Françesku u dërguar sot në spitalin Gemelli në Romë pas një auditori të përgjithshëm të mbajtur në Vatikan...

Princi Harry humbet sfidën e Gjykatës së Lartë për mbrojtjen e sigurisë në MB

Princi Harry ka humbur një sfidë në Gjykatën e Lartë kundër qeverisë për nivelin e mbrojtjes së tij të sigurisë kur ai ndodhet në...

“Regjimi i Putin duhet të humbasë”, Zelensky në Tiranë: Dështimet e tij janë siguria jonë

“Dëshiroj të falenderoj ramën për mbështetjn personale për Ukrainën. Edi, e vlerësoj mikpritjen tuaj dhe mudnësinë që po na jep. Të gjithë e kuptojnë...

Rama: T’i japim mbështetje financiare dhe ushtarake Ukrainës të ndalë agresorin

Kryeministri Edi Rama në samitin që po mbahet në Tiranë u ka bërë thirrje vendeve më të fuqishme ekonomikisht që të japin mbështetje financiare...

Samiti për Ukrainën/ Rama: Prania e Zelenskyt është një kujtesë që Putin nuk ia ka dalë

Kryeministri Edi Rama ka shprehur sërish mbështetjen e Shqipërisë për Ukrainën, në lidhje me luftën e saj ndaj Rusisë. Gjatë fjalës së tij në Samitin...

Lajme të tjera

Web TV