Edhe nënpresidenti amerikan braktis Trumpin: Nuk mund t’i ndryshojë rezultatet e zgjedhjeve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nënpresidenti i SHBA-së, Mike Pence ka shkruar sot në Capitol Hill për një ditë historike, ku do të numërojë votat e senatorëve që do t’ia konfirmojnë fitoren demokratit, Joe Biden.

Ai i ka thënë presidentit aktual, Donald Trump, shefit që i ka shërbyer me pasion për katër vjet, se nuk mund t’u nënshtrohet kërkesave për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve, shkruan CNN.

Pence zyrtarizoi pikëpamjet në një letër drejtuar ligjvënësve të mërkurën, duke deklaruar se nuk ka “autoritet të njëanshëm për të vendosur rreth garës presidenciale” dhe nuk mund të ndryshojë rezultatet e zgjedhjeve.

“Është gjykimi im se betimi për të mbështetur dhe mbrojtur Kushtetutën më detyron të pretendoj autoritet të njëanshme për të përcaktuar se cilat vota elektorale duhet të numërohen dhe cilat jo”, pohoi ai.

Por Trump, i konsumuar me konspiracione dhe këshilla juridike të paarsyeshme, nuk ka dëgjuar. “Shpresoj se Mike do të bëjë gjënë e duhur”, tha Trump në një tubim para mbështetësve duke shtuar se “Nëse Mike Pence bën gjënë e duhur, ne i fitojmë zgjedhjet. Nëse ai nuk e bën, kjo do të jetë një ditë e trishtuar për vendin tonë”.

Të fundit

3 fëmijët në arrest, nëna në hetim/ Policia zbardh ngjarjen horror në Durrës

Policia e Durrësit në deklaratë për mediat ka zbardhur detaje nga vrasja horror në Durrës, ku  H.M 19-vjeç ka...

Ashpërsohen masat për ndotësit e mjedisit gjoba nga 13-26 milionë lekë për shkelësit

Ashpërsohen gjobat për të gjitha ato subjekte apo individë që shkaktojnë ndotjen e mjedisit apo hapësirave publike, por fokusi është vënë tek ndotja e...

PS fushatë anëtarësimesh të reja/ Veliaj: Rezultati është te kutia e votimit

Fushata e anëtarësimeve të reja në Partisë Socialiste ka vijuar edhe në Njësinë 7 në kryeqytet. Drejtuesi Politik i PS për Qarkunt e Tiranës, Erion...

Rama ndan lajmin e bukur: Shqipëria është destinacioni më i mirë në Evropë për 2023

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në rrjetet sociale një lajm shumë të mirë për të shqiptarët. Barometri i Turizmit i OKB-së ka bërë të...

Vrasja e 50 vjeçarit në Durrës, arrestohet njëri nga djemtë e tij

Arrestohet djali i madh i familjes Meta për vrasjen e kryefamiljarit në Durrës. Gazetari Leonidha Musaj raportoi më herët se policia kishte gjetur gjurmë...

Lajme të tjera

Web TV