Çfarë po fsheh Kina? Nuk lejon ekipin OBSH të hyjnë në laboratorin e viruseve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një ekip shkencëtarësh të OBSH-së mbërritën në Wuhan të Kinës për një mision të ngarkuar politikisht mbi hetimin e origjinës së koronavirusit.

Por dy shkencëtarëve iu ndalua hyrja pasi rezultuan pozitivë për antitrupa të Covid 19 në Singapor, por ndërkohë i gjithë ekipi doli negativ në testet standard PCR që tregojnë nëse je i prekur aktualisht nga infeksioni. Pekini i ka rezistuar prej kohësh presioneve për një hetim të plotë dhe ka qarkulluar madje dhe teoritë se fillesat e sëmundjes mund të mos kenë qenë fare në Wuhan.

Edhe drita jeshile për ekipin e të Organizatës Botërore të Shëndetësisë u dha pas përpjekjesh disa mujore për t`i dërguar ekspertët në terren. Ndërsa atyre u është dhënë OK-i të hetojnë tregun e kafshëve të gjalla ku u diktua një vatër e hershme infeksioni, nuk do të lejohen të verifikojnë pretendimet se virusi mund të ketë dalë aksidentalisht nga laboratori i patogjenëve të rrezikshëm në Wuhan, siç kanë pretenduar Donald Trump dhe disa liderë të tjerë.

Drejtuesit e Kinës Komuniste janë mburrur me suksesin e tyre në mposhtjen e sëmundjes brenda kufijve të vendit. Por Shtetet e Bashkuara e kanë akuzuar Kinën se fshehu fillesat e pandemisë dhe shtrirjen e vërtetë të saj në ato momente, ndërsa gjithashtu kritikoi mënyrën sesi ekspertët kineze kryen fazën e parë të verifikimeve.

Të fundit

Video ku gatuan në kuzhinë me këpucë, Rama shpreh admirimin për Bashën

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një deklaratë për mediat. Ai u pyet nga gazetarët se çfarë mendon për videon e...

Manastirliu për arrestimet tek ‘’Shefqet Ndroqi’’: I shkojmë deri në fund çrrënjosjes së korrupsionit

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka komentuar valën e arrestimeve tek ‘’Shefqet Ndroqi’’ pas zbulimit të skandalit me sanitaren Tire Alldervishi. Manastirliu në një apel...

“Duarartë e i papërtuar”, humb betejën me Co*id-19 punonjësi i Kadastrës Shqiptare

Humbet betejën me koronavirusin punonjësi i Kadastrës Shqiptare Flamur Muçollari. Lajmin e trishtë e bën me dije ky Kadastra Shqiptare në Facebook, duke shkruar se...

“Kemi siguruar 1.6 milionë doza vaksinash”, Rama-qytetarëve: Mos u dyndni me ilaçe

Kryeministri Edi Rama, në konferencë për mediat, ka folur për sistemin shëndetësor shqiptar në kohën e pandemisë. Rama iu bëri thirrje shqiptarëve që të mos...

Balla: Integrimi, “ylli polar” i Shqipërisë

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, njëherësh bashkëkryetar i Komitetit Parlamentar të Stabilizim-Asociimit BE-Shqipëri, Taulant Balla, mori pjesë në konferencën shkencore “Pandemia dhe...

Lajme të tjera

Web TV