Njihuni me ushqimet më të mira për mushkëri të shëndetshme

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pa mushkëritë nuk ka jetë. Ato janë të nevojshme për pastrimin e oksigjenit nga toksinat dhe transportimin e tij nëpërmjet gjakut drejt të gjithë organizmit.

Sistemi i frymëmarrjes duhet mbrojtur me fanatizëm për një jetë më të gjatë. Mbrojtja fillon duke u kujdesur në ushqimet, pijet dhe substancat që lejojmë të futen në organizëm. Në këtë artikull do të mësoni për ushqimet dhe pijet më të domosdoshme për shëndetin e mushkërive.

Uji

Uji është i pari në listë sepse ai e hidraton organizmin plotësisht. Sa më të dehidratuara mushkëritë aq më i lartë niveli i irritimit të tyre. Për më tepër, në çdo gotë me ujë ju do të merrni më shumë oksigjen të nevojshëm.

Frutat e Pyllit

Shëndeti i mushkërive është i lidhur fort me praninë e toksinave. Frutat e pyllit janë perfekte për pastrimin e mushkërive nga toksinat. Boronicat, rrushi, luleshtrydhet kanë shumë antioksidantë që ofrojnë mbrojtje nga kanceri, përfshirë këtu atë të mushkërive.

Fasulet

Fasulet janë të mira si për zemrën, ashtu edhe për mushkëritë. Ato janë një burim shumë i mirë i fibrës dhe një racion i tyre plotëson 50 përqind të nevojës ditore për fibër. Një regjim ushqimor i pasur me fibër luan një rol kyç në shëndetin e mushkërive.

Mollët

Mollët përmbajnë vitamina dhe minerale thelbësore për funksionin e duhur të mushkërive. Bëhet fjalë për vitaminën C, prania e së cilës ul rrezikun e kancerit të mushkërive. Për më tepër, ato përmbajnë fibër dhe ujë.

Shega

Shega është një heroinë e vërtetë në mesin e ushqimeve të shëndetshme. Ajo është e pasur me antioksidantë dhe acid elagjik që ngadalëson rritjen e qelizave kancerogjene në mbarë trupin, përfshirë mushkëritë.

Specat

Specat djegës janë mirëbërës jo vetëm kundër sinozitit por edhe për pastrimin e sistemit të frymëmarrjes nga infeksionet. Kapsaicina, një përbërës aktiv i specave, pastron mushkëritë dhe ngadalëson rritjen e qelizave kancerogjene në mushkëri./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Loredana nuk fshihet më, publikon foto përkrah Mozzik

Mozzik dhe Loredana janë prej disa muajsh në qendër të mediave rozë, pasi të shumta kanë qenë rastet kur...

Kosova “mban” pandeminë nën kontroll, 3 viktima nga Covid në 24 orë

Tre persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 1 rast (53 vjeç),...

“Fitojnë 4 mijë euro në muaj”, Rama sqaron për herë të parë deklaratën për të rinjtë në Korçë

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar për herë të parë deklaratën që bëri pak ditë më parë në Korçë, që i ka habitur paksa të...

Kaloi një javë vetëm në një ishull suedez. Infermierja tregon çfarë i ndodhi!

Kur Festivali i Filmit Göteborg  i Suedisë njoftoi një konkurs duke ftuar një fansa të filmit të kalonin shtatë ditë duke parë filma, vetëm,...

Matura Shtetërore 2021, Ministria e Arsimit publikon data e provimeve

Ministria e Arsimit ka lajmëruar se provimi i lëndës së Matematikës do të zhvillohet me 11 qershor 2021. Ndërsa Lënda me zgjedhje me 15 qershor....

Lajme të tjera

Web TV