Një mpiksje gjaku mund të jetë fatale, kini kujdes simptomat

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Tani për tani, trupi ynë po pompon gjak nëpër venat e tij për të arritur në zemër dhe pastaj të kthehet. Kur kjo nuk ndodh, ndodh sepse gjaku është mpiksur, atë që ne e quajmë trombozë të venave të thella (DVT).

Çdokush mund të vuajë nga ky problem dhe zakonisht ndodh në gjymtyrët e poshtme, siç janë këmbët. Mpiksja bllokon rrjedhën e gjakut, duke shkaktuar dhimbje dhe ënjtje.

Ka disa faktorë që përkeqësojnë trombozën, këtu janë disa:

-Kaloni shumë kohë shtrirë

-Qëndrimi ulur për një kohë të gjatë

-Shtatzënia pasi rrit presionin e ushtruar në venat e legenit dhe këmbëve

-Disa tumore dhe trajtime, pasi ato rritin sasinë e substancave që lehtësojnë koagulimin

-Infeksione gastrointestinale

-Pirja e duhanit

-Duke qenë shumë mbipeshë

Simptomat kryesore janë:

-Ënjtje e këmbës së prekur

-Dhimbje: gjymtyrët e prekur vuajnë nga dhimbje akute. Mund të bëhet ekstreme kur ecni ose bëni sport.

-Temperatura e lartë në një pjesë specifike të gjymtyrëve të prekur.

-Discolorimi i lëkurës, mund të vëreni skuqje ose zonë të kaltëroshe.

-Dobësi muskulore

Në fazat më të avancuara, pacienti mund të përjetojë:

-Ethet

-Lodhje ose gulçim

-Dhimbje në kraharor, presion

-Kollë e thatë

-Djersitje

Është e mundur për të trajtuar sëmundjen me ilaçe dhe terapi alternative, por është edhe më mirë të jeni në gjendje ta parandaloni atë. Gjithmonë këshillohuni me një mjek përpara se të filloni një trajtim.

Të fundit

Gjashtë vite varësi nga droga/ 22-vjeçarja tregon transformimin pasi humbi të gjithë dhëmbët

Një vajzë e re ka treguar hapur mënyrën se si humbi të gjithë dhëmbët nga varësia e saj nga droga,...

“Më mban peng babai, kam frikë për jetën”, rrëfimi tronditës i të resë

Video ku Princesha Latifa shprehej se mbahet peng nga babai dhe se kishte frikë për jetën ka ngjallur shume reagime dhe debat. Ditën e djeshme...

Dante, Petrarka e Bokaçio triumvirët e papërsëritshëm të letërsisë

Shepend Topollaj Asnjëherë letërsia e një vendi nuk ka parë një triumvirat letrarësh gjigantë, me aq përkime fatlume, si për kohën kur jetuan, lidhjet mes...

Vjen sot në Shqipëri Komisionerja e BE-së për Punët e Brendshme

Ylva Johansson Komisionerja e BE-së për Punët e Brendshme, pritet që të vizitojë sot Shqipërinë. Misioni i BE në Shqipëri bën me dije se në...

E rëndë në Tiranë, goditi mjekun, arrestohet 24-vjeçari

Një 24 vjeçar ka rënë në prangat e policisë, pasi ka goditur një mjek. Bëhet me dije se në pranga ka rënë shtetasi L. B.,...

Lajme të tjera

Web TV