Simptomat që tregojnë se mund të keni mpiksje gjaku

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mpiksja e gjakut është një grumbull gjaku që ndryshon nga një gjendje e lëngshme në një gjendje të ngurtë dhe formohet për të parandaluar humbjen e gjakut gjatë lëndimeve ose plagosjeve. Megjithatë, nëse shfaqet në venat tuaja, nuk mund të largohet lehtë dhe kjo mund t’ju vërë në rrezik.

Simptomat e mpiksjes së gjakut janë më të vështira për t’u dalluar dhe arsyeja është se simptomat ndryshojnë në varësi të vendit ku ndodhet trombi. Gjithashtu, simptomat e mpiksjes mund të jenë të ngjashme me ato të sëmundjeve të tjera.

Është e rëndësishme të theksohet se nuk mund ta përcaktoni vetë nëse keni një mpiksje gjaku dhe se një vizitë te mjeku është e nevojshme nëse përjetoni simptomat e mëposhtme.

Vendi më i zakonshëm i formimit të mpiksjes së gjakut është pjesa e poshtme e këmbës dhe simptomat janë: ënjtje, dhimbje, ndjesi ngrohtësie dhe njollë e kuqe. Simptomat tuaja do të varen nga madhësia e mpiksjes. Për shkak të kësaj, mund të mos keni asnjë simptomë, ose mund të keni vetëm ënjtje të vogla pa dhimbje të forta. Nëse mpiksja është e madhe, e gjithë këmba juaj mund të ënjtet me dhimbje të forta.

Kur ato formohen në zemër, mpiksjet e gjakut mund të ndërpresin rrjedhën e gjakut dhe të rezultojnë në një atak në zemër. Simptomat janë: dhimbje gjoksi, probleme me frymëmarrjen , dhimbje në krah, qafë, shpinë ose nofull, djersitje e shtuar, të përziera ose urth dhe rrahje të shpejta të zemrës.

Mpiksjet e gjakut që krijohen në bark mund të prekin organe të ndryshme, por simptomat ndryshojnë nga personi në person. Këto janë: dhimbje të forta barku, dhimbje barku që vijnë dhe shkojnë, të përziera dhe të vjella, jashtëqitje me gjak, diarre, fryrje, ënjtje ose grumbullim i lëngjeve në bark.

Lexo edhe :  Ekspertët shpjegojnë se cila është pija më e rrezikshme

Një mpiksje në tru mund të pasojë me goditje në tru dhe mund të zhvillohet kudo në trup. Kur ato zhvillohen, gjaku nuk mund ta çojë oksigjen në trurin tuaj, gjë që mund të çojë edhe në vdekje, transmeton WebMD.

Simptomat përfshijnë: paralizë, mpirje ose dobësi në një krah, fytyrë ose këmbë, veçanërisht në njërën anë të trupit, vështirësi në të folur ose të kuptuarit e të tjerëve, konfuzion, çorientim ose mosreagim, ndryshime të papritura në sjellje, veçanërisht probleme me agjitacion të shtuar me shikim, probleme me ecje, humbje e ekuilibrit ose koordinimit, dhimbje koke e rëndë, e papritur me shkak të panjohur, nauze dhe të vjella.

Një tromb që ndodh në mushkëri shkakton emboli pulmonare. Simptomat e një embolie pulmonare përfshijnë: vështirësi në frymëmarrje të papritur që nuk shkaktohet nga stërvitja, dhimbje gjoksi, rrahje të shpejta të zemrës, probleme me frymëmarrjen dhe kollitje me gjak. /E.Ç

Të fundit

Çështja “Gërdeci”/ Ish-ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu paraqitet në SPAK

Ish-ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu është paraqitur këtë të enjte në Gjykatën e Posaçme, ku është duke u zhvilluar...

Rrëfimi i Brojës: “Kombëtarja e Shqipërisë më ndihmoi te Sauthemptoni”

Tifoz i Çelsit që prej moshës 3-vjeçare dhe për të mbër ritur deri në “Stamford Bridge”, me qëllim realizimin e ëndrrës së tij të...

Këngëtarët shqiptarë ‘ndezin’ Tiranën në koncertin e ”Natës së Bardhë”

Këngëtarët shqiptarë kanë ndezur atmosferën e kryeqytetit në koncertin që u mbajt në “Natën e Bardhë” në skenën e ndërtuar në sheshin “Skënderbej”. Muzika nisi...

Arsyet pse 40% e njerëzve zgjedhin me dëshirë injorancën

Ne të gjithë kemi një vend në jetën tonë ku kthejmë kokën nga ana tjetër dhe pretendojmë se gjithçka është në rregull. Psikologët e...

Historia e Napoleonit: E vërtetë e gjeneralit korsikan që e shpalli veten perandor

Karizma, oportunizëm politik dhe gjeni ushtarak, por mbi të gjitha ambicie: sekreti i suksesit të Napoleonit në qendër të vëmendjes në filmin e Ridley...

Lajme të tjera

Web TV