Fjalia më e çuditshme dhe më e fuqishme, që mund të thotë një njeri i suksesshëm

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nëse do të pyesnim njerëzit e suksesshëm se çfarë u kanë mësuar sipërmarrjet e tyre përkatëse, disa nga gjërat të cilat me gjasë do të përmendin do të ishin: Ekipi i palodhur. Idetë e shkëlqyera. Etika në punë. Të qenurit të vendosur. Dëshira për të guxuar. Skuadra bashkëpunuese. Partnerë të mëdh. Akses në një kapital etj.

Të gjitha këto qëndrojnë, mirëpo ka diçka që I dallon nga turma. Inc Magazine kontaktoi me një sipërmarrës jashtëzakonisht të suksesshëm, i cili preferoi të mbetej anonim. Gjëja më e rëndësishme që i ka mësuar biznesi është:

SE NUK DI.

Pa dyshim, thekson Inc, kjo qasje tingëllon e çuditshme kur në fund të fundit, përvoja është mësuesi më i mirë, veçanërisht kur rezultati është suksesi. Megjjithatë duket se Paradaksi i SokratIT – Unë di që në nuk di asgjë – gjen zbatim te suksesi për shumë arsye.

Si argument mund të përmendet rasti i një studimi të bërë te mjekët në vitin 2005, të botuar në journal of Internal Medicine. Studimi tregoi se mjekët të cilëve u ishin dhënë raste klinike sfiduese, qenë në gjendje të kishin një diagnozë të saktë dy të tretat e kohës. Por, kur të njëjtëve mjekëve iu kërkua të analizonin diagnozën fillestare dhe të merrnin parasysh mundësitë alternative – me pak fjalë, të imagjinonin se me të vërtetë nuk e “dinin” – saktësia e tyre u përmirësua me 40%.

Jeff Bezos thotë se treguesi kryesor i inteligjencës së lartë është gatishmëria për të ndryshuar mendjen. Me pak fjalë, këta njerëz të suksesshëm zgjohen çdo ditë duke menduar se dinë shumë pak, gjë që i bën që të përmirësohen, të kenë rezultate të reja dhe të rishikojnë dhe riformojnë mënyrën e tyre të të parit të gjërave.

Lexo edhe :  VIDEO/ 3 mijë copë dinamit, ja si shembet në tokë “Trump Plaza”

“Unë nuk di asgjë” ndihmon që kushdo të jetë i hapur ndaj gjërave dhe njohurive të reja.

/Anabel

Të fundit

“Me këto flokë nuk më mund kurrë”/ Florian Marku tall keq rivalin anglez (Video)

Florian Marku është gati për duelin e mbrëmjes së nesërme të boksit kundër Rylan Charlton, përballje që do të...

“Askush s’u kujdes për të”/ Vdes shqiptari me Covid në Itali, priste të lirohej një shtrat spitali (EMRI+FOTO)

Vdekja e Pjerin Lleshajt, një 38-vjeçar shqiptar që humbi jetë pas infektimit nga Covid-19 ka hapur debat në mediat italiane. Lleshaj, shqiptari që kishte...

“Më përplasi kokën dhe mbeta pa ndjenja në dysheme”, këngëtarja rrëfen dhunën makabre nga i dashuri

Këngëtarja greke Anet Artani ka folur mbi abuzimin e përjetuar nga partneri i saj, por edhe ngacmimet seksuale nga një menaxher. Këngëtarja bëri një rrëfim të pazakonshëm...

“Më kujtohet shprehja e nënës”/ Rama nga Vlora: Kur Zaho të rritet dhe unë të mos jem, do ketë…

Edi Rama ishte mbrëmjen e sotme në kantierin ku po ndërtohet Lungomare 2 në qytetin bregdetar të Vlorës. Gjatë një interviste që dha për gazetarin...

E rrahën barbarisht në lokal, kush është Elvis Elezi nga Fushë-Kruja i dënuar për trafik droge në Kroaci

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin e Fushë-Krujës dy ditë më parë, teksa persona të armatosur kanë hyrë në një lokal dhe...

Lajme të tjera

Web TV