Covid-19 në Kosovë/ Bien shifrat, vetëm 1 viktimë në 24 orët e fundit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kosova ka regjistruar vetëm 1 viktimë në 24 orët e fundit nga COVID-19. Në 24 orët e fundit Kosova ka pasur edhe një rënie të ndjeshme të rasteve të reja.

267 të infektuar u regjistruan së fundmi.

Ndërkohë 163 pacientë kanë fituar betejën me COVID-19. Sa i përket rasteve të reja Prishtina mban kryesimin, ndjekur nga Podujeva.

NJOFTIMI NGA IKSHPK

163 TË SHËRUAR DHE 267 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.377 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 267 raste pozitive.

Brenda 24 orëve është raportuar 1 rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rasti i vdekjes është nga komuna Ferizaj 1 rast (74 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 56.118 raste nga 209.960 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.411 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 163 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 49.432 raste, kurse numri i rasteve aktive është 5.275.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 56 raste, Podujevë 49 raste, Prizren 27 raste, Gjilan 23 raste, Pejë 17 raste, Gjakovë 15 raste, Mitrovicë 13 raste, Suharekë 11 raste, Fushë-Kosovë 11 raste, Vushtrri 7 raste, Lipjan 5 raste, Istog 4 raste, Obiliq 4 raste, Deçan 3 raste, Drenas 3 raste, Kamenicë 3 raste, Klinë 3 raste, Malishevë 3 raste, Ferizaj 2 raste, Rahovec 2 raste, Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Graçanicë, Kllokot dhe Shtime.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Të fundit

Alarmohen mediat serbe ‘Haradinaj kërcënon Vuçiçin’

Mediat serbe po vazhdojnë të merren intensivisht me deklaratat e kandidatit të AAK-së për president, Ramush Haradinaj. Paralajmërimi i Haradinajt...

Rama dhe Balluku inspektojnë punimet e Unazës së Madhe: Në tetor 2021 përfundon e gjitha

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku ka inspektuar punimet e Unazës së Madhe të Tiranës konkretisht në lotin 1. Nga inspektimet kanë...

Ministrja Balluku paralajmëron: Merrni masat, nesër stuhi që zgjat 4 ditë

Mbrëmjen e sotme ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku gjatë inspektimit të punimeve në hyrjen e re të Tiranës, ku ishte së bashku me kryeministrin Edi...

Zbulohen detaje mbi variantet e reja të COVID: Ja çfarë shkakton te pacientët trajtimi me plazma

Doktorët britanikë që kanë shpenzuar mbi 100 ditë në trajtimin për Covid-19 të një pacienti që i ka mbijetuar kancerit, kanë dokumentuar se si...

Tani mund të merrni ‘pasaportën’ e COVID në e-Albania për të lëvizur të lirë

Shqipëria ka bërë gati “pasaportën” për personat që janë vaksinuar kundër COVID dhe ajo mund të merret përmes e-Albania. Të gjithë mund të futen te...

Lajme të tjera

Web TV