Biden nuk e largon drejtorin e FBI-së që u emërua nga Trump

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shtëpia e Bardhë tha se presidenti Joe Biden i ka kërkuar Christopher Wrayt të mbetet në pozitën e drejtorit të Byrosë Federale të Hetimeve (FBI).

Wray është emëruar nga ish-presidenti Donald Trump.

Biden “synon ta mbajë drejtorin e FBI-së, Wray, në rolin e tij dhe ai ka besim në punën që ai bën”, tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, në një postim në Twitter.

Psaki tha se ka shkaktuar “paqartësi të paqëllimshme” një ditë më herët, kur ka thënë se nuk ka biseduar me presidentin në lidhje me Wrayn.

Kjo ka shkaktuar disa spekulime se Wray, 54 vjeç, do të largohet nga pozita.

Wray ka qenë shpesh në shënjestër të kritikave të Trumpit për refuzimin e tij për të mbështetur pretendimet e pabaza për mashtrim në zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit, në të cilat Biden ka dalë fitues.

Kreu i FBI-së emërohet për një mandat 10-vjeçar.

Wrayt i kanë mbetur edhe gjashtë vjet për të shërbyer.

Vendimi i Bidenit për ta mbajtur Wrayn në krye të FBI-së u mirëprit nga Adam Schiff, kryesues i Komitetit të Inteligjencës, pranë Dhomës së Përfaqësuesve./rel

Të fundit

PD ndryshon listën në minutën e fundit, rikthehet në garë ish-deputeti i njohur

Partia Demokratike ka bërë një ndryshim në minutën e fundit në listën e saj të kandidatëve për deputetë. Panorama.al shkruan...

E trishtë/ Hidhet nga kati i pestë i pallatit një vajzë në Tiranë

Një vajzë është hedhur nga kati i pestë në zonën e “21 dhjetorit” në Tiranë, raporton faxweb. Nuk dihet ende identiteti i saj dhe...

Po drejtonte mjetin në gjendje të dehur, Gjykata jep vendimin për kandidatin e LSI në Elbasan

Gjykata e Elbasanit ka vendosur masën “detyrim paraqitje”, për Sokol Skurën, i cili u arrestua dy ditë më parë teksa drejtonte makinën në gjendje...

Qentë e Joe Biden sulmojnë punonjësin e sigurisë dhe dëbohen nga Shtëpia e Bardhë

Dy qentë e tipit të pastor gjerman që i përkasin Presidentit amerikan, Joe Biden dhe Zonjës së Parë, Jill Biden janë larguar nga Shtëpia...

DW: Zgjedhjet në Shqipëri: Çfarë risish sjellin listat e PS e PD?

Në Shqipëri janë ndezur motorët e zgjedhjeve parlamentare 2021. Në listat e kandidatëve për deputetë si të PS edhe PD-s vihen re prurje të...

Lajme të tjera

Web TV