Rama dhe Balluku inspektojnë punimet e Unazës së Madhe: Në tetor 2021 përfundon e gjitha

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku ka inspektuar punimet e Unazës së Madhe të Tiranës konkretisht në lotin 1.

Nga inspektimet kanë bërë të ditur se punimet e këtij lotit 1, mund përfundojnë nga tetori i këtij viti.

“Në mes të marsit do kemi lehtësim të madh. Në dhjetor 2021 përfundon e gjitha. Në fakt mendojmë ta mbarojmë më parë nga tetori, të paktën lotin 1”, tha ministrja bashkë me inxhinierin.

“Ky është një shembull vizual për të kuptuar dallimin, nga kilometrat në varsi me çfarë bëhet në rrugë. Njerëzit manipulohen me budallaqet se një kilomër shkoi aq dhe një tjetër aq”, tha Rama, të cilit iu bë me dijen nga inxhinierët se deri në 15 mars bëhemi gati për të kaluar një pjesë të trafikut.

Gjithsej për punimet e këtij projekti janë të punësuar 750 punonjës.

“Mbi 750 punonjës janë të aktivizuar. Këtu kemi 5 tunele që kanë të gjithë pjesnë e menaxhimit, Është hera e parë që do kjemi një nyje, shumë e rëndësishme pavarësisht se ndodhet në kryeqytet, Do kemi lulishte zona kreative . Kjo pjesë do menaxhojë trafikun. Jemi duke folur për një projekt shumë të komplikuar”, tha Balluku.

Një problematikë e hasur gjatë punimeve, Balluku tha se e ka te loti 2, ku janë munduar të mos ndërpresin energjinë elektrike dhe të mos lënë pa ujë banorët.

“Te loti 2 kmipasur kompleksitet sa i përket akomodimit të ujësjellësit dhe të OSHEE. Jemi përpjekut të mos shkaktojmë problematika me furnizimin me ujë dhe energji elektrike”, tha Balluku.

Të fundit

‘100 ditë, 100 arritje’/ Rama: 10 mijë punonjës në 1.214 biznese u mbështeten me paga lufte

Kryeministri Edi Rama përmes një “Instastory” ka publikuar një ndër 100 arritjet e qeverisë gjatë mandatit të dytë. Teksa na...

Përmbyset anija nga moti i keq, humbin jetën 6 persona dhe zhduken disa të tjerë

Gjashtë persona ndërruan jetë dhe 12 të tjerë janë zhdukur pasi një anije tregtare u përmbys disa milje në jug të Port Fourchon, në...

Gjendet i vdekur një 54-vjeçar në Tiranë

Një 54-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugë, pasi është përplasur nga një automjet. Ngjarja e rëndë ka ndodhur dje në rrugën Tiranë-Ndroq, në...

Ngjarja në Mamurras/ Sherri ndodhi pasi policët tentuan të kontrollojnë një lokal

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat ka dhënë detaje për ngjarjen e ndodhur një ditë më parë në Mamurras, ku mbetën të plagosur...

Bllokimi i kanalit të Suezit, Egjipti kërkon dëmshpërblimin marramendës

Egjipti po kërkon 900 milionë dollarë dëmshpërblim pas bllokimit të Kanalit të Suezit në fund të muajit mars dhe anija kontejner që e shkaktoi...

Lajme të tjera

Web TV