Marco Belpoliti: “Fatkeqësia në vend është e madhe”

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shkrimtari i “Pianura”(Lugina) reflekton sot: “Nuk jemi mësuar të kemi frikë nga e padukshmja”

Nga Nicola Mirenzi

Në kopertinën e librit të fundit të Marco Belpoliti, Pianura (Einaudi), ka një foto të Luigi Ghirri të quajtur Aedicule me mjegull dhe është e gjitha e bardhë. Përveç mjegullës, nuk ka pothuajse asgjë tjetër. Megjithatë ju mund të qëndroni duke e parë atë për një kohë të gjatë pa ditur se çfarë po shikoni, ose pse: “Mjegulla – thotë Belpoliti – ju lejon të imagjinoni, të shikoni, të shihni atë që nuk mund ta shihni kur gjithçka është plotësisht e dukshme”.

Për vite me radhë Marco Belpoliti ka shkruar ese mbi letërsinë, historinë dhe madje edhe politikën, duke kaluar në fushat e disiplinuara të objekteve të studimit që prishin rregullat e konsoliduara të hetimit, siç ishte për seksualitetin në interpretimin letrar të Pasolinin, Andy Warhol për estetikën e Brigadave të Kuqe, kanotieren në fenomenologjinë e Umberto Bossi-it. Këtë herë, Belpoliti përmbys zhanrin e autobiografisë, duke shkruar një në të cilin protagonist nuk është ai, as vetja e tij, por është vendi ku ai lindi dhe u rrit, Lugina Padana, e cila tregon përmes historive të talenteve që mbinë atje dhe i cili shpesh i njeh nga afër (Gianni Celati, Ghirri i lartpërmendur, Giovanni Lindo Ferretti, Pier Vittorio Tondelli, Antonio Delfini dhe të tjerët), meditimet që sugjerojnë vendet që ai rizbulon gjatë udhëtimit dhe vizatimeve, të gjitha nga dora e tij., të cilat plotësojnë tekstin.

“Kur bie mjegulla – thotë Belpoliti – gjithçka ndryshon. Gjithçka bëhet misterioze dhe gjithçka, në të njëjtën kohë, bëhet një zbulim ”. Mjegulla është një prani e vazhdueshme e Luginës Padana dhe sipas Belpolitit është një vello që nuk e fsheh botën, por e zbulon atë.

Sa mirë bën transparenca?

Miti i transparencës është miti i teknologjisë bashkëkohore. Ne besojmë se shohim gjithçka, sepse gjithçka në internet është bërë lehtësisht e kërkueshme dhe e arritshme. Në realitet, prapa asaj që shihni, ekziston një botë e fshehur në të cilën rrinë zotërit e Google, Facebook, Instagram, Tëitter, të cilët janë njerëz që kanë kapur një pushtet që askush nuk ua ka dhënë, si dhe tiranët e qyteteve. Grekët morën përsipër demokracinë me çdo gjë përveç metodave demokratike.

Po thoni që transparenca është një vend i fshehur për ata me pushtetin e ri?

Ajo që dua të them është se miti i transparencës është një mit i rremë. Meqenëse nuk ka asgjë në botë që mund t’i shpëtojë errësirës, ​​madje as përvojat më intensive njerëzore si dashuria, miqësia, amësia, atësia. Unë kurrë nuk do ta di vërtet se çfarë ka në kokën e një personi tjetër, madje edhe në kokën e personit që dua. Si mund të besoni se e njihni botën ashtu siç është me një klikim?”.

Pse jeni kaq i magjepsur nga Lugina, një sipërfaqe që i referohet sipërfaqes së të gjitha gjërave të tjera?

Sipërfaqja është e vetmja gjë në botë që vërtet e përjetojmë, e vetmja gjë që njohim me të vërtetë me shqisat tona, me vështrimin tonë, me prekjen, me shijen. Sipërfaqja nuk është metaforë: është realiteti i gjërave, është gjithçka me të cilën biem në kontakt, është çështja për të cilën bëhet bota. Për një kohë të gjatë, falë edhe Mësimeve Amerikane të Italo Calvino, kam lënë mitin e thellësisë pas meje. Sepse për të njohur botën nuk ka nevojë të hapësh një vrimë në tokë. Duhet të ecësh. Thellësia është një metaforë, nuk është diçka që ne shohim, e jetojmë. Është një mit i krijuar nga romantikët. Nuk është problemi im.

Ju citoni këtë frazë nga Calvino: “Ditët e katastrofës janë të gjitha ditët kur asgjë nuk ndodh”. Sot gjithçka po ndodh, por për fat të mirë asgjë katastrofike?

Calvino është një shkrimtar që i pëlqen paradokset dhe nga i cili mësova dialektikën, jo atë hegeliane, por është dialektika që mëson se gjithçka mund të kthehet në të kundërtën e saj. Çfarë do të thotë, pra, ajo frazë nga Calvino? Sipas mendimit tim, kjo do të thotë se ka ditë kur ne duam që diçka të ndodhë në jetën tonë: një telefonatë, një takim, një letër, një mendim, një ide, diçka që na trondit. Nëse nuk ndodh: këtu është katastrofa. Ato të sotmet janë ditë në të cilat qindra njerëz vdesin dhe megjithatë unë shikoj nga dritarja, këtu në shtëpinë time në Milano, dhe nuk shoh asgjë jashtë. Kjo trullos. Jemi mësuar me të çmendurin që shkon në rrugë dhe qëllon në grumbull. Jemi mësuar me masakra. Ne nuk jemi mësuar të kemi frikë nga e padukshmja.

Lexo edhe :  Rama sjell modelin turk në shëndetësi: Do paguhen mbi performancën

A e dini se kur thashë “gjithçka po ndodh” po mendoja gjithashtu për krizën e qeverisë?

Por kjo është rezultat i një katastrofe që ka ndodhur tashmë, nuk është në të vërtetë një katastrofë, e cila, etimologjikisht, është gjithmonë një pikë thyerjeje: është një katastrofë, e cila është diçka shumë më e madhe se një katastrofë. Fatkeqësia në vend është e madhe dhe është e vështirë të imagjinohet se kush do të na ringjallë.

Kur e ndërpretë studimin e gjeologjisë?

Nuk e mbaj mend me saktësi, por mund t’ju them se vazhdoj ta lexoj. Gjeologjia është historia e tokës shumë kohë para se ajo të banohej nga njeriu. Është një njohuri magjepsëse, edhe sepse ne njerëzit gjithashtu depozitojmë edhe shtypjen tonë.

Për shembull?

Dinosaurët: ato janë kafshë të egra, por nuk mund të na dëmtojnë më, pasi janë zhdukur për një kohë të gjatë. Dinozauri është i papajtueshëm, i çuditshëm, i rrezikshëm, i huaj. Shpesh, në historitë që tregohen në kinema, në karikatura, ata përpiqen të ruajnë lëkurën e tyre. Nuk është toka e thatë. Ata nuk gjejnë më ushqim. Katastrofa mjedisore shfaqet mbi ta, ashtu si mbi ne sot.

Keni shkruar artikullin tuaj të parë mbi CCCP-të?

Nuk e di. E zbulova kur Umberto Negri shkroi një libër mbi historinë e grupit dhe duke lexuar atë gjeta një artikull tim të vjetër për Manifestin.

Isha i bindur që ishte Pier Vittorio Tondelli ai që shkroi i pari për të.

Edhe unë isha i bindur, por kontrollova: data e artikullit tim është më e hershme. Nuk habitem: Unë kam qenë shok me Giovanni Lindo Ferretti që kur ishte gjashtëmbëdhjetë vjeç. Gjithmonë kam menduar se ai do të bëjë diçka në jetë. Por nuk e kuptova çfarë. Nuk mund ta imagjinoja se si mund të shprehej. Në çfarë forme. Ai shkroi, e dija këtë. Nuk e dija që ai do të bënte rekorde. Këndonte këngë. Në vend të kësaj, kur ai u takua me muzikën u bë e qartë se kjo ishte rruga e tij.

Edhe ju ishin një punketone?

Bën shaka?

Ju duket kaq skandaloze?

Ju nuk duhet të keni qenë një punk për të vlerësuar muzikën e miqve që bënë CCCP. Dhe atëherë Ferretti ishte një punketon?

Ai thotë po.

Po, por Ferretti është para së gjithash Ferretti: ai ishte pro-sovjetik, pastaj u bë Ratzingerian, tani ai ka simpati Melonian, megjithatë në thelb mbetet Giovanni Lindo Ferretti. Unë nuk ndaj pikëpamjet e tij aktuale politike, por e konsideroj një njeri me fat.

Pse?

Sepse ai gjithmonë arrinte të thoshte atë që donte të thoshte.

Dhe a patët sukses?

Nuk e di.

Nuk e di?

Unë punoj duke shpresuar se diçka nga puna ime do të mbetet.

A ju intereson suksesi?

Kjo është një pyetje e gabuar.

Pse?

Sepse nuk mund të interesohesh për sukses. Ndonëse, është suksesi ai që mund t’ju interesojë.

Përgatiti për botim: L.Veizi/ Burimi: huffingtonpost.it

* Marco Belpoliti është një shkrimtar, eseist dhe kritik italian

Të fundit

Kujdes nga këto mesazhe në Whatsapp-in tuaj! Mos ktheni mesazhin pasi mund t’ju vjedhin të dhënat

Përdoruesit e rrjeteve sociale dhe platformave të fuqishme të komunikimit shpesh herë vijojnë të bien pre e sulmeve kibernetike...

Nis seanca parlamentare/ Interpelancë e ministres Anila Denaj e thirrur nga deputeti i opozitës parlamentare, Artur Roshi

Ka nisur seanca parlamentare me një interpelancë nga Ministrja e Ekonomisë Anila Denaj e thirrur nga deputeti i opozitës parlamentare Artur Roshi. Vijon...

Armë e drogë në shtëpi, arrestohet 53-vjeçari në Korçë

Një 53-vjeçar është arrestuar nga Policia e Korçës pasi gjatë kontrollit në banesën e tij u gjetën armë dhe kanabis sativa. Gjatë kontrollit në banesën...

Shoqëruar me vallen e Kukësit! Rama poston videon nga aeroporti: Çunat kuksianë me dy gishta të Londrës, që ma kanë bërë copë “librin e...

Kryeministri Edi Rama, mëngjesin e sotëm e ka nisur me anë të një video ku shihet puna për Aeroportin e Kukësit. Këtë video, kryeministri Rama...

Lajme të tjera

Web TV