Publikohet lista e ushtrive më të fuqishme të botës/ Ja ku renditet Shqipëria

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Organizata Global Firepower ka bërë publike listën e ushtrive më të fuqishme në botë.

Renditja e Global Firepower përdor mbi 50 faktorë individualë për të përcaktuar rezultatin e një kombi të caktuar PowerIndex (‘PwrIndx’) me kategori që variojnë nga fuqia ushtarake dhe financat, te aftësia logjistike dhe gjeografia.

Nga 139 vende, siç edhe pritej. listën e kryesojnë Shtetet e bashkuara të Amerikës që janë në vendin e parë, para Rusisë, Kinës, Indisë dhe Japonisë.

Në rajonin e Ballkanit Perëndimor e para është radhitur Serbia, në vendin e 63-të, pastaj Kroacia e Sllovenia, kurse Shqipëria është radhitur në vendin e 113-të. Kjo tregon se investimet ushtarake të Vuçiçit dhe loja e tij me Rusinë dhe Kinën, kanë rritur fuqinë ushtarake serbe.

Pas Shqipërisë pason Mali i Zi, kurse Maqedonia e Veriut në vendin e 133’të.

Për sa i përket vendeve evropiane e para është radhitur Franca, e shtata në nivel botëror, para Britanisë së Madhe që është e renditur në vendin e tetë.

Në vendin e 11 është renditur Turqia, Italia në vendin e 12, si dhe Gjermania në vendin e 15.

Në vendin e fundit në botë është radhitur shteti afrikan, Butani.

 

 

Të fundit

Shkrumbohet një makinë në autostradën Tiranë-Elbasan, shpëton mrekullisht shoferi (Video)

Një automjet është shkrumbuar plotësisht pasi ka marrë flakë në ecje në autostradën Tiranë-Elbasan. Në videon e publikuar nga News...

Ariana dhe Ermali kthehen nga Dubai, habiten se çfarë panë para pragut të shtëpisë

Për një javë, çifti i njohur i showbizit Ariana dhe Ermal Fejzullahu kaluan pushimet e hershme në Dubai. Çifti nga atje kanë sjellë imazhe tejet...

Kujdes/ Njihuni me simptomat e kancerit të vezoreve

Vezoret janë organe të vogla, në formë bajamesh, të vendosura në të dy anët e mitrës. Vezët prodhohen në vezore. Kanceri i vezoreve mund...

Draghi e quajti diktator, Erdogan “ngrin” blerjen e 10 helikopterëve italianë

Presidenti turk Erdogan është hakmarrë ndaj kryeministrit italian Mario Draghi, pasi ky i fundit e quajti diktator, duke pezulluar marrëveshjen për blerjen e helikopterëve. Por...

Krimi në Dibër/ ‘Familje e mirë’, banorët tregojnë një detaj tronditës, shkuam për ngushëllim dhe aty …

Banorët dhe opinion publik zbuluan se ishte vrasje vetëm pas disa orësh. Krimi i rëndë në Dibër, ku nusja Miranda Markja, 44 vjeç vrau...

Lajme të tjera

Web TV