Kryemadhi: Kur të vijmë ne në pushtet, shqiptarët do hanë më mirë e më lirë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka publikuar sot pikat kryesore të programit të LSI sa i përket sektorit të bujqësisë.

Përmes një postimi në Facebook, Kryemadhi premton se rreth 200 milione Euro në vit do të investohen për fermerët për të ulur kostot e imputeve bujqesore dhe naftës.

“Gjysma e shqiptareve jetojne me bujqesi. Shume prej tyre jane ne kufinjte e mbijeteses. Nderkohe qe shqiptaret shpenzojne rreth 80% te te ardhurave te tyre per ushqim. Nderkohe qe sigurojne me prodhimin vendas rreth 30% te nevojave per ushqime.

Me planin tone, kjo situate do te ndryshoje.

Fermeret shqiptare do te mbeshteten drejtperdrejte per te rritur prodhimin. Rreth 200 milione Euro ne vit do te investohen per fermeret per te ulur kostot e imputeve bujqesore dhe naftes, do te mbeshteten per njesi prodhimi. Mbeshtetje direkte do te kete per çdo te imet apo gjedh te lindur dhe te therur, per çdo zog dhe shpend per mish, qe shqiptaret te ushqehen me prodhimet Made in Albania, e jo t’i ushqeje bota.

Do te vendosim TVSH 0 % ne gjithe zinxhirin e prodhimit dhe do te mbrojme prodhimin vendas, qe shqiptaret te hane me mire e me lire.

Do te mbeshtesim industrine ushqimore dhe do te hapim qindra vende pune.

Ne e mbajme fjalen!”, shkruan Kryemadhi.

Të fundit

Kryemadhi: Kur të vijmë ne në pushtet, shqiptarët do hanë më mirë e më lirë

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka publikuar sot pikat kryesore të programit të LSI sa i përket sektorit të...

Policia nuk e ndihmoi në kohë/ Studentja torturohet për vdekje nga ish-i dashuri

Një studente është torturuar dhe mbytur për vdekje nga ish-i dashuri pasi policia raportohet se kishte injoruar disa telefonata në shërbimet e emergjencës. 23 vjeçarja...

Makina del nga rruga në Kurbin, humb jetën 22-vjeçari

Një 22-vjeçar ka humbur jetën në një aksident mëngjesin e sotëm në aksin rrugor Laç-Patok Policia njofton se drejtuesi i mjetit tip "Opel" shtetasi  R.Z.,22...

Aereoporti i Kukësit/ Rama publikon videon dhe tregon ecurinë e punimeve

Kryeministri Edi Rama e ka nisur sot mëngjesin me një video nga puna në kantierin e ndërtimit të aeroportit që po ndërtohet në Kukës. Përmes...

Kthjellime dhe temperatura pranverore, parashikimi i motit për sot

Mëngjesi i sotëm do të vijojë me mot të kthjellët në të gjithë vendin tonë. Sipas MeteoAlb, parashikohet që edhe pasditja dhe nata të vijojnë...

Lajme të tjera

Web TV