“Dikur i linin përgjysmë, sot furnizohet me ujë çdo shtëpi”, Balluku inspekton punimet në ujësjellësin e Pogradecit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka inspektuar këtë të enjte punimet në ujësjellësin e Pogradecit, që siguron furnizim të pandërprerë me ujë të pijshëm për afro 6 mijë banorë të Udenishtit dhe Memlishtit, dy fshatra me potencial të madh turistik.

Deri më tani në këtë ujësjellës janë realizuar afro 60% e punimeve. Gjatë fjalës së saj Balluku theksoi se sa i rëndësishëm është ky projekt për banorët e Pogradecit dhe rrethinat pranë saj.

“Ne jemi kujdesur që këto investime që në të shkuarën i linin deri tek depo, janë bërë investime që nuk e çonin ujin në çdo shtëpi. Investimet e bëra sot dërgon ujë në çdo familje. Uji është një nga shërbimet bazike që shoqëria ofron për qytetarët, por edhe atyre i kërkohet që të jenë të kujdesshëm. Kërkohet të ketë investime të konsiderueshme në këtë sektor, për t’iu përgjigjur normës prej 150 litra për çdo qytetar. Ne jemi angazuar dhe kështu do të bëjmë në këtë kantier”, tha Balluku.

Aktualisht në të gjithë vendin, janë të hapura më shumë se 200 kantiere sa i takon ujësjellës-kanalizimeve.

Të fundit

Të shtëna me armë zjarri në Elbasan, detajet e para

Të shtëna me armë dyshohet të jenë regjistruar në Elbasan. Mësohet se të shtënat janë dëgjuar në lagjen Brigada...

E trishtë/ Tjetër humbje nga bluzat e bardha, Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur

Koronavirusi ka marrë një tjetër jetë nga radhët e “bluzave të bardha” në Shqipëri. Spitali Bashkiak "Dr. Stefan Gjoni " Krujë bën me dije se...

Kampionati Kombëtar zbret në fushën e blertë, luhen 7 takime në Superiore dhe në Të Parën

Luhen dy të parat e javës së 27-të të Superiores dhe 5 takime të Kategorisë së Parë. Kampionati Kombëtar i Futbollit ka luajtur të...

Doni t’i harroni kujtimet e këqija? Këto 4 teknika do t’ju ndihmojnë shumë

Shumica prej nesh kanë mendime në kokë që nuk i largojnë dot nga mendja sado që përpiqen. Si t’ia bëni në këtë rast? Në...

Festivali i çmendur i prillit/ Mijëra skiatorë me të brendshme, rrëshkasin në paradën ruse të rrëpirës

Qindra entuziastë të sportit kanë marrë pjesë edhe sivjet në paradën skiatore në bikini ose të brendshme, të kthyer tashme në festivalin alpin në...

Lajme të tjera

Web TV