Veliaj inspekton punimet në shkollën e Selitës: Burrni nuk është të bllokosh trafikun por të…

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj dhe deputeti i PS, Pandeli Majko inspektuan sot punimet në shkollën “Murat Toptani” në zonën e Selitës, e cila po rindërtohet pas tërmetit të 26 nëntorit, 3 herë më e madhe.

Shkolla e re do u shërbejë 360 nxënësve me kapacitete të shtuara, mjedise moderne, 4 laboratorë, palestrën, hapësirë të dedikuar për parashkollorin dhe kushte shumë herë më të mira. Veliaj tha se nuk ka asnjë ndryshim të shkollave në qendër me ato në periferi, të cilat po ndërtohen edhe më të mira.

“Shkollat e reja, sidomos këto që po ndërtojmë në periferi, janë shumë herë më cilësore, shumë herë më të mëdha, më të mira e më të forta. Për 360 fëmijët që deri dje bënin vara-vingo nga Selita në Komunë të Parisit apo në Unazë, duke harxhuar një pjesë të madhe të ditës tranzit lart e poshtë, është një lajm i jashtëzakonshëm”, u shpreh Veliaj.

Deputeti i PS-së, Pandeli Majko, tha se shkolla “Murat Toptani” është një dhuratë shumë e këndshme, sipas të gjitha standardeve, për të gjithë komunitetin e Selitës.

Veliaj nënvizoi se mezi pret që shkolla e re e rindërtuar të jetë gati deri në verë, për të mirëpritur në shtator nxënësit.

“Dua që vera të vijë me një lajm të mirë, që është një lajm i shkëlqyer për të gjithë zonën. S’ka kohë për pushim. Burrni nuk është të hipësh mbi kofano të bllokosh trafikun, por të ndërtosh shkolla për fëmijët”, tha ai.

Shkolla “Murat Toptani” do ketë një kapacitet prej 360 nxënës, nga të cilët 30 janë parashkollorë. Palestra e do të jetë në dy kate lartësi. Ndërsa, në katin e dytë do jenë 5 klasa, në katin e tretë 6 klasa, si dhe do ketë laboratorë dhe bibliotekë për fëmijët.


Të fundit

Autorë të 500 mijë euro vjedhjesh/ Shkatërrohet banda shqiptare në Spanjë

Policia spanjolle goditi një bandë hajdutësh të përbërë nga shqiptarë nga Shqipëria dhe Kosova duke çuar 21 persona pas...

Policia e Holandës sekuestron tre ton kokainë me vlerë 250 mln euro, droga e fshehur në kontejner me banane

Autoritetet holandeze kanë sekuestruar këtë të shtunë tre ton kokainë. Sasia e drogës është gjetur brenda një kontejneri me banane në portin e Roterdamit. Kokaina...

Përmbytjet katastrofike në Gjermani dhe Belgjikë, shkon në 170 numri i viktimave

Numri i viktimave si pasojë e përmbytjeve shkatërruese në Gjermaninë perëndimore dhe në Belgjikë u rrit në të paktën 170 pasi shpërthimet e lumenjve...

Kosova konkurron për 2 çmime/ Familja e Kryeministrit Kurti parakalon në tapetin e kuq të Festivalit të Filmit në Kanë

Në Kanë të Francës po mbahet nata finale e festivalit tradicional te filmit, përkatësisht edicionit të 74-t të tij. Në edicionin e këtij viti garojnë...

Bëhet tatuazh momenti pikant i finales së Euro 2020 me protagonistë Chiellinin e Sakan (Foto)

Momenti kur Giorgio Chiellini tërhoqi Bukayo Sakan nga jaka është bërë një meme virale dhe tani është përjetësuar gjithashtu si një tatuazh në krahun...

Lajme të tjera

Web TV