Lehtësohen masat anti-Covid në Shqipëri, ndryshon ora policore

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka bërë me dije ndryshimin e masave anti-Covid. Duke filluar nga e hënë në Shqipëri do të ndryshojë ora policore nga 20:00 në 22:00.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu bëri me dije se duke marrë parasysh të dhënat e javëve të fundit, është arritur në përfundimin për ndryshimin e masave anti-Covid.

Manastirliu: Viti i fundit ka qenë një vit mjaft sfidues për shoqërinë dhe sistemin shëndetësor. Vlerësojmë që këshillat e Komitetit të Ekspertëve kanë qënë ato të duhurat.

Kemi vijuar të marrim vendime për uljen e rasteve të reja.

Masat tona kanë qenë të një natyre të shënjestruar, por këto masa kanë bërë që ne të shmangim rritjen e kurbës së infektimeve dhe ngarkesën e sistemit shëndetësor.

Jemi falenderues nda qytetarëve dhe biznesit për respektimin e masave. Jemi duke monitoruar situatën dhe për sa kohë viruesi është prezent duhet të jemi vigjilent dhe të vijojmë respektimin e masave. Po ecim me ritme të shpejta në procesin e vaksinimit, ku tashmë më shumë se 192 mijë pensionistë janë vaksinuar.

Jemi të vendosur për arritjen e objektivit për 500 mijë vaksinime deri në maj.

Situata epidemiologjike shfaqet e qëndrueshme me një rënie të incidencës, kemi një rënie të shtrimeve të spitale. Prej 4 ditësh kemi mbylljen e spitalit COVId4.

Në vlerësim të situatës së 6 muajve të fundit nga Komiteti i Ekspertëve dhe planit të vaksimit masiv, sot ka vendosur të marrë disa masa të reja.

Komiteti ka vendosur të zgjat fashën orare të lëvizjes policore, nga ora 20:00 në orën 22:00. Zgjatja e fashës së orarit vlen dhe për baret dhe restorantet por duke respektuar masat. Kjo masë fillon nga dita e hënë për një periushë 2 javore.

(Fjala.al)


Të fundit

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat/ Ulje e rasteve të reja, ja sa viktima nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të...

E përdhunuan për 5 muaj, zbardhet dëshmia rrëqethëse e 15-vjeçares në Mirditë: Vetëm frika e publikimit të…

Historia shokuese e përdhunimit dhe abuzimit seksual në mënyrë të përsëritur përmes shantazhit të një 15 vjeçareje nga Mirdita ka tronditur jo pak shoqërinë...

Çfarë deklaronte Agron Shehaj para se të bëhej rivali Bashës për kreun e PD?

Politikani dhe biznesmeni Agron Shehaj shpalli kandidaturën për postin e kryetarit të Partisë Demokratike. Pak orë para mbylljes së afatit zyrtar të pranimit të...

Gjermania “ultimatum” Holandës e Francës: E duam tani liberalizimin e vizave për Kosovën

Në Bundestagun gjerman, u rikthye çështja e liberalizimit të vizave me Kosovën. Renata Alt, nga Partia Liberale, FDP, kujtoi se kredibiliteti i BE-së në Ballkan...

Familja Berisha u shpall ‘non grata’ nga SHBA, reagon për herë të parë Armina Mevlani

Partnerja e Shkëlzen Berishës, Armina Mevlani ka reaguar për herë të parë pasi familja e të dashurit të saj u shpall "non grata" nga...

Lajme të tjera

Web TV