Rama: S’ka rëndësi kush fiton apo humb zgjedhjet në Shqipëri, BE është rruga jonë e vetme

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur për marrëdhëniet me Bashkimin Europian dhe me Kinën.

Rama thotë se në vendin e tij nuk ka rëndësi kush fiton apo humb zgjedhjet, për Shqipërinë rruga e vetme dhe fundore është BE.

Ai kujtoi se BE fillimisht e la Shqipërinë dhe Ballkanin Perëndimor jashtë skemës së vaksinave, teksa sa për Sinovac ai theksoi se dozat u morën nga Turqia, ndërsa siguroi se marrëdhëniet Shqipëri-Kinë janë thjesht normale dhe s’ka asgjë speciale.

‘’Është e vërtetë, që Shqipëria pak rëndësi ka kush humb apo fiton në zgjedhjet e saj, kur bëhet fjalë për BE. Opinioni publik shqiptar është shumë pro BE-së, shumë pro perëndimor. Nuk ka asnjë dyshim, që shtegu europian nuk është një nga zgjedhjet për ne, është zgjedhja e vetme dhe fundore për ne. Për disa vende të tjera në rajon, që ka aktorë të tjerë me ndikim mjaft të rëndësishëm. Por kjo nuk mendoj se është si Shqipëria, ne kemi marrëdhënie të tllojeve të ndryshme me të t jerat, por askush s’është zëvendësuese  e BE.

Si objektivi, si destinacioni, si partneri ynë. Kështu që po mendoj që se ka shumë çështje me të cilat duhet të merremi gjatë kësaj kohe.

 

 

Ne u lamë jashtë skemës së shpërndarjes së vaksinave në fillim. Kur them ne, jo vetëm Shqipëria, por gjithë vendet e Ballkanit Perëndimor. Kjo fqinjësi, lagj e Europës, e rrethuar nga kufijtë. Na u desh të vepronim vetë, të vepronim individualisht. Për ne shkoi mirë, bëmë kontratë me Pfizer, dhe me AstraZeneca. E për të qenë të saktë, Sinovac nuk e morëm nga Kina, por distributori në Turqi. Marrëdhëniet tona me Kinën janë normale, dhe normalja në këto marrëdhënie s’ka asgjë speciale.’’- tha Rama.


Të fundit

U hoqën si oficerë policie për t’i marrë kartën e bankës të moshuarës, e pësojnë keq shqiptari dhe turku

Një shqiptar dhe një turk janë kapur nga policia italiane në Basel, pasi akuzohen për mashtrimin e një gruaje...

Michele Morrone është gay? Fotografia e aktorit italian bën lëmsh gjithë rrjetin

Michele Morrone ka bërë lëmsh gjithë rrjetin dhe i ka bërë fansat të dyshojnë rreth orientimit të tij seksual. Shkak është bërë një fotografi që...

Tronditet Tepelena, vritet me armë një person në qendër të qytetit (Emri)

Personi që shihni në foto është Çajup Selimi, i cili u qëllua sot për vdekje me armë zjarri në Tepelenë. Ngjarja e rëndë ndodhi...

Media greke: Pas dy vrasjeve në Athinë është dora mafies shqiptare. Lufta s’ka mbaruar

Pas dy vrasjeve mafioze në Athinë të regjistruar në harkun kohor të më pak se një jave, autoritetet greke dyshojnë se qëndrojnë grupe mafioze...

‘Donte të më rrëmbente’, 21-vjeçarja në Tiranë tregon makthin e përndjekjes nga fqinji i saj

Një 22-vjeçar është dënuar nga Gjykata e Tiranës me 1 vit e 4 muaj burg, nën akuzën se ka përndjekur ish-të dashurën e tij...

Lajme të tjera

Web TV