Fauci jep lajmin e mirë: Të vaksinuarit të mos mbajnë maskë jashtë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Të vaksinuarit për Covid-19 nuk kanë nevojë që të mbajnë maska në ambientet e jashtme.

Kështu është shprehur Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive në SHBA për mediat mëngjesin e së enjtes.

“Ne duhet ta bëjmë këtë tranzicion,” tha Fauci.

“Nëse jeni të vaksinuar, nuk keni pse të mbani një maskë jashtë. Do të ishte një situatë shumë e pazakontë, nëse do të kalonit në një situatë krejtësisht të mbushur me njerëz ku njerëzit në thelb po ngjeshën me njëri-tjetrin, atëherë ju mbani një maskë. Por çdo herë tjetër, nëse jeni vaksinuar dhe jeni jashtë, lini mënjanë maskën tuaj. Nuk keni pse ta vini. ”

Ndërkohë, CDC, në udhëzimet e përditësuara në fund të prillit rekomandon që ata që janë të vaksinuar tërësisht mund të mos i mbajnë maskat në mbledhje në ambiente të jashtme, por jo në vende të mbushura me njerëz.


Të fundit

Pamje tronditëse/ Policia rrahu një qytetar derisa i mori jetën, familjes i tha se vdiq në aksident rrugor

SHBA: Policia rrahu një burrë për vdekje dhe i tha familjes së tij se ai vdiq në një aksident...

Princ Harry rrëfehet për periudhën e vështirë pas vdekjes së nënës së tij: Konsumoja drogë

Për Princ Harryn duke filluar nga mosha 28 deri në 32-vjeç ka qenë një nga periudhat më të vështira të jetës së tij, ku...

Plagoset një person në Berat, sapo ishte kthyer nga Anglia

Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur këtë mbrëmje në fshatin poshnje, në Urën Vajgurore. Nga të dhënat e para, mësohet se është plagosur një...

E ndaluan për kontroll, shqiptari “tërbohet” dhe plagos policin

Policia italiane ka arrestuar një 32-vjeçar shqiptar në Santeramo, pasi akuzohet për trafikim të lëndëve narkotike. Mësohet se shqiptari me të kuptuar se po ndalohej...

Lulzim Basha dorëzon formularin e kandidimit për kreun e Partisë Demokratike, ja “rivalët”

Kryedemokrati Lulzim Basha, ka dorëzuar formularin e kandidimit për zgjedhjet e brendshme të 13 Qershorit, për kreun e forcës politike që ai drejton. Aktualisht për...

Lajme të tjera

Web TV