Alarm për bombë në avion/ Lukashenko ngre kurthin për të arrestuar gazetarin e dënuar me vdekje!

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Autoritetet bjelloruse arrestuan gazetarin Roman Protasevich, i persekutuar nga regjimi i Aleksandr Lukashenko, këtë të dielë në aeroportin e Minsk pasi avioni me të cilin ai po udhëtonte u detyrua të bënte një ulje emergjente në kryeqytetin Bjellorus.

Avioni Ryanair, i cili po fluturonte mbi vendin gjatë rrugës për në Lituani nga Greqia, mori njoftim nga autoritetet Bjelloruse për një “kërcënim të mundshëm të sigurisë” në bord, sipas linjës ajrore irlandeze.

Aeroplani, një Boeing 737-800, u shoqërua në breg nga një avion luftarak me urdhër të drejtpërdrejtë të presidentit Bjellorus, sipas shërbimit për shtyp të Lukashenkos. Në aeroportin e Minskut, shërbimet speciale Bjelloruse nuk kanë gjetur eksplozivë në pajisje. Incidenti dhe arrestimi i paparë i blogerit të shquar kritik ndaj regjimit ka shkaktuar zemërim ndërkombëtar.

Lideri i opozitës Svetlana Tijanóvskaya ka denoncuar “rrëmbimin”, në të cilin fluturuan 170 pasagjerë nga 12 vende, të cilët kanë pritur në Minsk për më shumë se pesë orë para se të rifillonin udhëtimin në Vilnius, kryeqytetin Lituanisht, duke lënë pas Protasevich dhe të dashurën e tij, i cili gjithashtu mund të ndalohej, sipas opozitës.

As katër shtetas rusë nuk e vazhduan udhëtimin, të cilët kishin filluar udhëtimin në Greqi, sipas burimeve lituaneze. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, e ka përkufizuar atë që ka ndodhur si “të papranueshme”. NATO ka bërë thirrje për një hetim në “incidentin e rëndë dhe të rrezikshëm”.

Presidenti i Lituanisë, Gitanas Nauseda, i cili e ka përshkruar ngjarjen si “të neveritshme” dhe “të paparë”, i ka kërkuar Aleancës Atlantike dhe Bashkimit Evropian të marrin masa mbi kërcënimin që i kanoset aviacionit civil nga devijimi në këto rrethana të një fluturimi të një kompanie ajrore evropiane  që mbulonte itinerarin midis dy kryeqyteteve të BE: Athinës dhe Vilnius. Presidenti beson se kërcënimi me bombë ishte një hile për të detyruar aeroplanin të ulej dhe të ndalonte informatorin, dhe kërkoi lirimin e menjëhershëm të anijes.


Të fundit

Fituesi i Eurovizion thith kokainë live gjatë spektaklit? Publikohet videoja që po bën xhiron e rrjetit

Një video e çuditshme po qarkullon në rrjet dhe bëhet fjalë pikërisht për artistin kryesor të gruopit italian që...

Alarm për bombë në avion/ Lukashenko ngre kurthin për të arrestuar gazetarin e dënuar me vdekje!

Autoritetet bjelloruse arrestuan gazetarin Roman Protasevich, i persekutuar nga regjimi i Aleksandr Lukashenko, këtë të dielë në aeroportin e Minsk pasi avioni me të...

U shkëput kabina e teleferikut/ Rëndohet bilanci i viktimave në Itali, ndërron jetë në spital fëmija 9-vjeçar (Video)

Ka marrë të tjera përmasa tragjedia e ndodhur sot në Itali ku ka shkuar në 14 numri i viktimave pas shkëputjes së një kabine...

Funar Fest, Balla: Këto festa i shërbejnë promovimit të bukurive natyrore të Elbasanit

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla i shoqëruar nga Kryetari i Bashkisë së Elbasanit, Gledian Llatja ishte sot në festën e...

Pesë kandidatë u skualifikuan nga gara për kryetarin e PD/ Reagon Edit Harxhi: Basha u tregua besëprerë

Edit Harxhi e ka konsideruar një akt të rëndë skualifikimin nga gara për kreun e PD-së të 5 kandidatëve që shpallën kandidaturat për zgjedhjet...

Lajme të tjera

Web TV