Ky ishull në Greqi ju jep shtëpi, tokë dhe 500 euro në muaj për të jetuar atje

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nëse keni ëndërruar gjithmonë të largoheni nga shtëpia dhe të jetoni në një parajsë tokësore, atëherë ka ardhur shansi juaj: një ishull idilik grek po kërkon banorë.

Ishulli grek i Cerigotto ose (Antikythera) është njëzet kilometra katrorë, pothuajse tërësisht i paprishur, me ujëra të smeraldta dhe një fshat të vetëm, Potamos, i cili gjithashtu shërben si port kryesor dhe pika e mbërritjes në ishull.Ky ishull është gjithashtu vendi ku u zbulua një nga kompjuterët më të vjetër mekanike të gjetur ndonjëherë, Makina Anti-Taunt, e ndërtuar rreth viteve 150-100 para Krishtit, mekanizmi i pajisjes së të cilit përdoret për të parashikuar pozicione astronomike, eklipset, orbitat dhe madje shënojnë periudhën katër vjeçare ndërmjet secilës Olimpiadë.

Për fat të keq, Antikythera i ka humbur banorët dhe vetëm rreth dyzet vetë jetojnë aktualisht në ishull. Për këtë arsye, me ndihmën e Kishës Ortodokse, filloi një fushatë ripopullimi, për të gjetur familje të reja, të gatshme për të lëvizur në këtë ishull të vogël, por të bukur.

Procesi i përzgjedhjes është i kujdesshëm dhe i jep përparësi popullit grek, por kushdo që zgjidhet i jepet një shtëpi, një pjesë toke për të filluar një aktivitet bujqësor ose për të ndërtuar një biznes dhe një pagesë mujore prej 500 euro për të paktën tre vjet qëndrimi.

Jo keq, duke pasur parasysh se është gjithashtu një vend i bukur.


Të fundit

Ky ishull në Greqi ju jep shtëpi, tokë dhe 500 euro në muaj për të jetuar atje

Nëse keni ëndërruar gjithmonë të largoheni nga shtëpia dhe të jetoni në një parajsë tokësore, atëherë ka ardhur shansi...

1 mln injektime deri në qershor/ Mbi 4 mijë vaksinime sot, më shumë se 716 mijë nga fillimi i fushatës

Ka shkuar në më shumë se 717 mijë numri i vaksinimeve të kryera në vend kundër pandemisë së koronavirusit. Nga fillimi i fushatës “Shqipëria buzëqesh”...

Fituesi i Eurovizion thith kokainë live gjatë spektaklit? Publikohet videoja që po bën xhiron e rrjetit

Një video e çuditshme po qarkullon në rrjet dhe bëhet fjalë pikërisht për artistin kryesor të gruopit italian që u shpallën fitues në Eurovizion...

Alarm për bombë në avion/ Lukashenko ngre kurthin për të arrestuar gazetarin e dënuar me vdekje!

Autoritetet bjelloruse arrestuan gazetarin Roman Protasevich, i persekutuar nga regjimi i Aleksandr Lukashenko, këtë të dielë në aeroportin e Minsk pasi avioni me të...

U shkëput kabina e teleferikut/ Rëndohet bilanci i viktimave në Itali, ndërron jetë në spital fëmija 9-vjeçar (Video)

Ka marrë të tjera përmasa tragjedia e ndodhur sot në Itali ku ka shkuar në 14 numri i viktimave pas shkëputjes së një kabine...

Lajme të tjera

Web TV