Fitoi mandatin e tretë/ Sekretari Blinken uron Kryeministrin Rama: Zgjedhjet treguan gatishmërinë për të hapur negociatat

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pas fitores së mandatit të tretë në zgjedhjet e 25 prillit, Kryeministrit Rama i ka ardhur një mesazh urimi nga Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken.

Në mesazhin e numrit 3 të administratës së Presidentit Biden, teksa ka përgëzuar Ramën për fitoren e zgjedhjeve të 25 prillit, thuhet se përmes këtyre zgjedhjeve Shqipëria ka demonstruar gatishmërinë e saj për të hapur negociatat e pranimit në BE.

“I nderuar Z. Kryeministër: Urime për ju dhe partinë tuaj për suksesin tuaj elektoral. Unë gjithashtu dua të përgëzoj popullin e Shqipërisë që, me gjithë kufizimet e pandemisë COVID-19, ushtroi të drejtat e tyre themelore në zgjedhjet e 10-të kombëtare të vendit që nga rënia e komunizmit. Unë pres që të punoj me ju gjatë mandatit tuaj të tretë si Kryeministër për të forcuar më tej bashkëpunimin tonë mbi demokracinë dhe mbrojtjen, si dhe tregtinë dhe investimet.

Ne do të vazhdojmë të mbështesim Shqipërinë ndërsa punon për të forcuar shtetin e së drejtës, për të përmirësuar llogaridhënien e qeverisë dhe për të kryer reformën në drejtësi. Përmes këtyre zgjedhjeve paqësore, Shqipëria ka demonstruar më tej gatishmërinë e saj për të hapur negociatat e pranimit në BE.

Shqipëria është një Aleate e fortë e NATO-s dhe ne ju përgëzojmë për përparimin tuaj drejt Betimit të Ëellsit. Ne jemi mirënjohës për bashkëpunimin tonë në fushën e mbrojtjes dhe e vlerësojmë shumë Shqipërinë për pritjen e Defender 21. Ne përballemi me shumë kriza në të gjithë globin, dhe unë kam besim se së bashku mund të ngrihemi për të përmbushur këto sfida historike. Ne kemi një mundësi dhe një përgjegjësi për të ndërtuar një të ardhme paqësore të rrënjosur në liri dhe prosperitet për të gjithë”, thuhet në mesazhin e urimit të Antony J. Blinken, publikuar nga Top Channel.

Lexo edhe :  Rama nis javën me pamjen e ujësjellësve bujqësorë në zonën e Lushnjes dhe Divjakës

Kujtojmë se Partia Socialiste fitoi 74 mandate në zgjedhjet e 25 prillit, duke u konfirmuar kështu bindshëm në krye të qeverisjes edhe për një mandat të tretë. Sekretari Blinken u vu në qendër të vëmendjes pak ditë më parë pasi shpalli ‘non grata’ ish-Kryeministrin dhe ish-Presidentin Sali Berisha, vendim i cili shkaktoi një ‘furtunë’ në opinionin publik.


Të fundit

Fitoi mandatin e tretë/ Sekretari Blinken uron Kryeministrin Rama: Zgjedhjet treguan gatishmërinë për të hapur negociatat

Pas fitores së mandatit të tretë në zgjedhjet e 25 prillit, Kryeministrit Rama i ka ardhur një mesazh urimi...

FAO: Rriten me 4.8% çmimet globale të ushqimeve

Rriten çmimet e ushqimeve në tregjet globale. Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë raporton se rritja në krahasim me muajin Prill...

SHÇBA dhe SPAK arrestojnë inspektorin e Zjarrfikëses në Fier, i merrte lekë bizneseve që mos ti gjobiste

Inspektori i Zjarrfikëses në Fier është arrestuar sot nga SHÇBA dhe SPAK, i akuzuar për korrupsion, pasi dyshohet se i merrte para bizneseve në...

U aksidentua duke mbledhur midhje, 58 vjeçari nga Saranda transportohet me helikopter drejt Tiranës

Një 58-vjeçar është plagosur duke mbledhur midhje në Sarandë. Ai është transportuar me helikopter drejt Tiranës. Selim Rakipi është aksidentuar në Manastir, ku ka rrëshkitur...

“Baba, baba”/ Djali i mitur përjeton tmerrin kur gjyshi i vret të atin para syve

Djali i mitur i Kudret Saliajt, i cili mbeti i vdekur mesditën e sotme pranë Gjykatës së Tiranës ka qenë dëshmitari i ngjarjes. Ai ka...

Lajme të tjera

Web TV