Ja cili shtet mund të legalizojë për herë të parë Bitcoin-in

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti i El Salvadorit deklaroi se ai mund të bëjë të ligjshme kripto-monedhën Bitcoin në shtetin e tij.

Nëse plani i tij mbështetet nga kongresi, vendi i Amerikës Qendrore do të ishte i pari në botë që do të miratojë zyrtarisht monedhën dixhitale.

Bitcoin do të përdoret së bashku me dollarin amerikan, monedhën zyrtare të El Salvadorit.

Presidenti Nayib Bukele tha se Bitcoin do ta bëjë më të lehtë për qytetarët që jetojnë jashtë të dërgojnë para në shtëpi.

“Në terma afatshkurtër, kjo do të gjenerojë vende pune dhe do të ndihmojë në sigurimin e përfshirjes financiare për mijëra persona”, tha Bukele në një konferencë për Bitcoin në Florida, duke shtuar se kjo gjithashtu mund të rrisë investimet në vend.

Ai tha se do të dërgonte legjislacionin në kongres javën e ardhshme.

Nëse miratohet, kjo do të hapë shërbime financiare për 70% të salvadorianëve që nuk kanë llogari bankare, tha presidenti.

Ekonomia e El Salvadorit mbështetet shumë në dërgesat e parave, ose paratë e dërguara nga jashtë, të cilat përbëjnë rreth 20% të prodhimit të brendshëm bruto (PBB) të vendit.

Më shumë se dy milion salvadoranë jetojnë jashtë vendit, por ata vazhdojnë të mbajnë lidhje të ngushta me vendin e tyre të lindjes, duke dërguar më shumë se 4 miliardë dollarë (2.9 miliardë £) çdo vit.

Shërbimet aktuale mund të marrin tarifa për transferime të tilla, të cilat mund të duhen ditë për të mbërritur dhe ndonjëherë duhet të merren personalisht, sipas njoftimit.

“Kjo do të përmirësojë jetën dhe të ardhmen e miliona njerëzve,” tha Bukele.

Ai nuk dha më shumë detaje se si do të funksiononte politika.

Lexo edhe :  “Gati për Shqipërinë”/ Rama takim ‘online’ me të rinjtë e parë që iu përgjigjën nismës: Koncepti i nëpunësit digjital një revolucion

Bitcoin, një aset virtual pa lidhje të drejtpërdrejtë me ekonominë reale, ka parë luhatje të mëdha në vlerë ndër vite.

Shumica e bankave qendrore të botës po shikojnë mundësinë e krijimit të monedhave të tyre dixhitale. Në prill, Banka e Anglisë njoftoi se po shikonte krijimin e një monedhe dixhitale që do të ekzistonte së bashku me para të gatshme dhe depozita bankare./ MCN.Tv


Të fundit

Ja cili shtet mund të legalizojë për herë të parë Bitcoin-in

Presidenti i El Salvadorit deklaroi se ai mund të bëjë të ligjshme kripto-monedhën Bitcoin në shtetin e tij. Nëse plani...

Rehabilitohet kanali vaditës i Rrinës në Librazhd/ Balla: Mbulon me vaditje 1400 ha tokë bujqësore në disa fshatra

Vijojojnë investimet në bujqësi për të lehtësuar punën e fermerëve në zonat e Librazhdit në prag të sezonit të vaditjes. Kryetari i Grupit Parlamentar të...

Flet kushëriri i Kudret Saliajt: Ditën para vrasjes na kanë ardhur në banesë, e dimë kush ja ka bërë shenjat

Kushëriri i Kudret Saliajt, i cili u vra nga vjehrri në një lokal të Tiranës dy ditë më parë , Mexhit Picari, ka përgënjeshtruar...

E rëndë/ 25-vjeçari qëllon me thikë kalimtarët, 6 persona humbin jetën, dhjetra të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kinë, ku një person ka goditur me thikë kalimtarët. Mediat e huaja bëjnë me dije se nga ngjarja...

Dasma e Boris Johnson/ Ish e dashura: Nuk do të martohesha me të as me plumb, shpëtova mirë

Dasma e kryeministrit britanik Boris Johnson javën e kaluar me Carrie Simonds, tërhoqi vëmendjen e mediave, por dhe të ish-partnereve të kryeministrit. Petronella Wyatt (e...

Lajme të tjera

Web TV