Dua Lipa thyen rekordin/ Këngëtarja me origjinë shiqiptare më e dëgjuara në Britani

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Këngët e Dua Lipas kryesojnë listën e më të dëgjuarave në radion dhe televizionin britanik për vitin 2020, falë albumit të saj fitues të shumë çmimeve “Future Nostalgia”.

Këngëtarja me origjinë shqiptare ka spostuar kështu kantautorin britanik Ed Sheeran, i cili ka qenë artisti më i dëgjuar në Mbretërinë e Bashkuar çdo vit që nga 2017.

“Faleminderit shumë për të gjithë që dëgjuan dhe dashuruan muzikën time gjatë vitit 2020”, tha këngëtarja. “Jam tepër krenar që isha artisti më i luajtur në radio, TV dhe në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Hitet “Physical” and “Don’t Start Now”, ishin ndër 10 këngët më të preferuara në valët radiofonike të Britanisë.

Klasifikimi u publikua nga kompania e muzikës PPL, e cila monitoron muzikën e luajtur në TV, radio, pub-e dhe klube. Albumi “Future Nostalgia” i cili u prezantua në përiudhën e pandemisë rezultoi se ishte kolonë zanore e shumë njerëzve gjatë karantinës.

“Ishte një vendim kaq i ndërlikuar,” tha 25-vjeçarja për BBC në fillim të këtij viti. “Unë jam thjesht mirënjohëse që shërbeu si një formë arratisjeje gjatë kësaj kohe. E gjithë ideja ime ishte të krijoja një botë argëtuese që njerëzit të kënaqeshin edhe kur ishin në shtëpi – dhe ndihem me fat që pata mundësinë ta bëja këtë.”

Dua Lipa është e para artiste femër që kryeson top listën më të luajtur të PPL që nga Katy Perry në 2014. Pas Ed Sheeran, në vend të tretë u rendit këngëtarja Ariana Grande, e ndjekur nga Sam Smith.


Të fundit

Dua Lipa thyen rekordin/ Këngëtarja me origjinë shiqiptare më e dëgjuara në Britani

Këngët e Dua Lipas kryesojnë listën e më të dëgjuarave në radion dhe televizionin britanik për vitin 2020, falë...

Caktohet vendi dhe ora/ Pas shkarkimit të Metës, Rama mbledh Kongresin e PS

Partia Socialiste ka vendosur të mbledhë Kongresin të shtunën, më 12 qershor. Mësohet se Kongresi do të mbahet në orën 17:30. Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur...

Nga Rrushi, te Rino dhe tufat me euro/ Brenda bandës shqiptare në Mykonos që i fundosën përgjimet

Pak ditë më parë në Greqi u godit një bandë shqiptare e kokainës, që furnizohej në Holandë dhe e trafikonte në Athinë dhe Mykonos. Grupi...

Manastirliu: Sot janë kryer 6564 vaksinime kundër Covid-19, më shumë se 816 mijë që nga fillimi i fushatës

Në të gjithë vendin tonë sot janë kryer 6564 vaksinime kundër Covid-19. Lajmi është konfirmuar nga ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, e cila bën me...

Miratohet vendimi: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut me pika të përbashkëta të kalimit kufitar

Këshilli i Ministrave, ka vendosur në mbledhjen e sotme miratimin e marrëveshjen me Maqedoninë e Veriut, për ngritjen e pikave të përbashkëta kufitare. Ky vendim...

Lajme të tjera

Web TV