test

Përfundon puna për rehabilitimin në aksin Vlorë-Orikum, Balluku: Nga sot kthehet në normalitet qarkullimi i mjeteve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga sot, qarkullimi i automjeteve në aksin Vlorë-Orikum është kthyer në normalitet. Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku ishte sot e pranishme në këtë aks, ku pa nga afër vijimin e punimeve, ndërsa tha se punimet për rehabilitimin e rrugës përfunduan brenda 30 ditëve, sikurse ishte premtuar.

Balluku sqaroi se lëvizja e automjeteve do të vijojë në të dyja korsitë deri të dielën, ndërsa të hënë do të përfundojë i gjithë asfaltimi i rrugës.

“Korsia kthehet e plotë, në dy drejtime. Për këtë fundjavë do hapet rruga që të kemi mundësi kalimi nga të dy krahët, vijojnë punime për forcimin e skarpateve, pro e rëndësishme është që do ketë kalim nga të dy krahët në fundjavë, deri të dielën dhe të hënën do përfundojmë të gjithë shtresën asfaltike edhe për krahun tjetër. Kjo ishte një punë që duhej të përfundonte brenda 30 ditëve, është punuar ditën e natën”, tha Balluku.

Sipas Ministres, shkak i rrëshqitjes së rrugës ishin ndërhyrjet e pakontrolluara të hoteleve që operojnë në zonë, ndërsa tha se ndërhyrje të tilla nuk duhet të ndodhin më.

“I gjithë ky proces që u ndoq këtu fatkeqësisht erdhi si pasojë e një ndërhyrje të pakontrolluar nga subjekte të zhvillojnë aktivitet hotelerie në këtë zonë dhe kjo është një gjë që nuk duet të ndodhë më. Këto ndërhyrjet pa leje që bëjnë, duke bërë parkingje në rrugë, këto para janë hedhur këtu vetëm sepse ka patur abuzime nga subjektet që operojnë në këtë zonë. Jemi munduar të zgjidhim problemin, por duke patur kosto që nuk duhet të ndodhin”, shtoi ministrja.

Të fundit

Bimët mjekësore, eksporte të sigurta drejt tregjeve elitare të BE-së

Bimët medicinale dhe aromatike janë një pjesë e rëndësishme e ekonomisë në Malësinë e Madhe, duke punësuar qindra burra...

‘Çmendet’ moti/ Përmbytjet bëjnë kërdinë në këtë vend, 9 viktima dhe 17 të zhdukur

Të paktën 9 persona kanë vdekur dhe 17 të tjerë mbeten të zhdukur për shkak të shirave të dendur në Kinë, njoftoi media shtetërore...

Subvencionet në bujqësi, 18 mijë aplikime fituese deri tani

Në Skemën Kombëtare të Mbështetjes në Bujqësi 2024, rreth 18 mijë aplikime janë shpallur fituese pas përfundimit të fazës së parë, ndërsa procesi vijon...

4 arsyet psikologjike pse gocat qajnë kur kanë ditëlindjen

Me siguri që edhe ju i keni parë videot e ditëlindjeve që qarkullojnë në platformat Reddit apo TikTok, ku shumica e gocave shfaqen duke...

“Alma Arrazi, fillimi i fundit tragjik”/ Ja çfarë i tha bashkëshorti para aktit fatal

Rasti i Alma Arrazit, e cila u vetëmbyt në ujërat e lumit Buna sëbashku me 3 fëmijët e mitur, vijon të tronditë opinionin. Ditën...

Lajme të tjera

Web TV