“Nëse do kishte fytyrën siç ka barkun…”/ Ministri i Brendshëm i Serbisë ofendon presidenten Vjosa Osmani

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksandar Vulin, ka fyer presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani.

Ai është marrë me një deklaratë të presidentes Osmani, dhënë për revistën “Der Spiegel” dhe si “kundërpërgjigje” e ka fyer duke u marrë me fizikun e saj.

“Nëse Osmani do të kishte fytyrën siç e ka barkun, për gënjeshtrat që thotë, gjatë do të përkulej para ‘shtëpisë së verdhë’”, ka thënë Vulin, raporton B92.

Vulin nuk është hera e parë që fyen politikanët shqiptarë dhe shqiptarët në përgjithësi. Në fakt, ai ka nxjerr nga konteksti deklaratën e Osmanit. Ajo nuk ka thënë se pret që Serbia të bie në gjunjë, për çka ka reaguar Vulini.

“E kam zgjedhur nocionin gjenocid me vetëdije. Ai përshkruan qëllimin e një vendi për të shfarosur një komb. Dhe pikërisht kjo ka ndodhur në Kosovë. E kam fjalën për ngjarjet në Mejë, e njohur si ‘Srebrenica e Kosovës’, dhe në Poklek, ku jo vetëm janë vrarë 54 fëmijë dhe plaka, por pastaj edhe janë djegur. Qëllimi ka qenë që të zhduken nga faqja e dheut. Willy Brandt ka thënë njëherë se kur mungojnë fjalët, duhet rënë në gjunjë. Pikërisht këtë e presim nga Serbia: rënien në gjunjë”, ka thënë Osmani, si përgjigje për gazetarin që insistoi të dijë pse po e përdor termin gjenocid për krimet që ka kryer Serbia. /Koha.net/


Të fundit

“Nëse do kishte fytyrën siç ka barkun…”/ Ministri i Brendshëm i Serbisë ofendon presidenten Vjosa Osmani

Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksandar Vulin, ka fyer presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani. Ai është marrë me...

Pas 9 ditësh, fiket zjarri në malin e Tomorit! Digjen rreth 25 hektarë pyll me pisha

Pas 9 ditësh nën "pushtetin" e flakëve, më në fund zjarri në malin e Tomorit është shuar. Zjarri ra në pyllin me pisha, që...

Pritjes së ëmbël i erdhi fundi, Eni Vasili sjell në jetë dy binjaket

Moderatorja Eni Vasili është bërë nënë për herë të parë. Ajo ka sjellë në jetë dy vajza binjake. Lajmi është bërë i ditur nga...

“Po kjo ça është?!”/ Shihni si arrestohet i riu që u fut me të kuqe dhe kërkoi t’ia ‘hedhë’ me 20-çe (Video)

Policia Rrugore vijon me kontrollet intensive në të gjithë vendin, duke përdorur radarë, dronë, alkooltestues, makina të paloguara, kamera dhe aparate fotografike. Gjatë kontrolleve janë...

E rëndë në Durrës/ E reja ndërron jetë 5 ditë pas lindjes së djalit

Ardita Muça, 29-vjecare, ka ndërruar jetë 5 ditë pas lindjes së fëmijës të dytë, vetëm një ditë pasi kishte dalë nga materniteti i Durrësi,...

Lajme të tjera

Web TV