Milioneri amerikan rrëfen eksperiencën si turisti i parë në hapësirë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Më 30 prill 2001, milioneri amerikan Dennis Tito arriti në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar (ISS) përmes një rakete ruse Soyuz, duke u bërë turisti i parë hapësinor në botë.

Për Titon, në atë kohë 60 vjeç, ishte kulmi i një ëndrre që ai kishte parë që kur ishte i ri, një të tillë ai do siguronte 20 milion dollarë për ta bërë realitet.

CEO i Billionaire Virgin, Richard Branson tani është vendosur të ndjekë hapat e tij. Më 11 korrik, Branson pritet të shpërthejë në hapësirën suborbital përmes kompanisë së tij Virgin Galactic.

Duke reflektuar në udhëtimin e tij të rëndësishëm dy dekada më vonë, Tito është i gëzuar kur përshkruan momentin kur raketa hyri për herë të parë në orbitë.

“Lapsat filluan të notonin në ajër dhe unë mund të shihja errësirën e hapësirës dhe lakimin e tokës,” i tha ai CNN.

“Unë isha euforik. Dua të them, ishte momenti më i madh i jetës sime, për të arritur një objektiv jetësor dhe unë e dija atëherë se asgjë nuk mund ta mposhte kurrë këtë.”

Në 20 vjet që kur Tito pushoi në hapësirë, vetëm një pjesë e turistëve të tjerë të pasur kanë ndjekur gjurmët e tij, por kompani të tilla si SpaceX, Blue Origin dhe Virgin Galactic po bëjnë bankat në destinacionin tjetër të madh për pushime duke qenë jashtë nga botë, dhe duke punuar për ta bërë atë realitet në një të ardhme jo shumë të largët.

Tito ka ndjekur me vëmendje azhurnimet në fushën e turizmit hapësinor dhe thotë se shpreson që shumë të tjerë një ditë do të jenë në gjendje të përjetojnë një udhëtim në hapësirë.

Lexo edhe :  Britney Spears “harron” gjyqin me të atin, pozon nudo përpara pasqyrës

Kur Tito nisi udhëtimin e tij për të bërë histori në 2001, ai ishte duke punuar në financë, por ai kishte filluar karrierën e tij në aeronautikë dhe astronautikë.

Tito ishte magjepsur nga hapësira që kur ishte fëmijë dhe mendonte se po hapte rrugën për një qëndrim hapësinor edhe atëherë.

“Kur fluturova në 2001, nuk ishte vetëm dikush duke thënë,” Oh unë dua të bëhem i famshëm dhe të fluturoj në hapësirë ​​”. Ky ishte një qëllim që unë vendosa në 1961, “thotë ai.

Ky ishte viti që kozmonaut Sovjetik Yuri Gagarin u bë njeriu i parë që udhëtoi në hapësirë.

“Unë isha i hipnotizuar nga ai si një i ri”, tregon Tito./MCN.tv


Të fundit

Milioneri amerikan rrëfen eksperiencën si turisti i parë në hapësirë

Më 30 prill 2001, milioneri amerikan Dennis Tito arriti në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar (ISS) përmes një rakete ruse Soyuz,...

Qeveria kineze jep lajmin e mirë, pandat nuk janë më në rrezik zhdukjeje

Pandat gjigante nuk janë më të kërcënuara si specie në zhdukje, megjithëse ato janë ende në rrezik. Kjo është ajo që autoritetet kineze kanë vendosur,...

Mbytet 60-vjeçari në liqenin e fshatit Xarë

Një person është mbytur pasditen e sotme në fshatin Xarë të Konispolit, teksa kishte hyrë të lahej në liqen për t’u freskuar. Sipas informacioneve...

Bullgaria voton parlamentin e ri, ja çfarë tregojnë sondazhet

Bullgarët votojnë në zgjedhjet e parakohshme të dielën, pasi zgjedhjet që u mbajtën në muajin prill prodhuan një parlament të copëzuar, që nuk arriti...

Trafikanti i drogës kërkohej ndërkombëtarisht, arrestohet në Qafë Thanë 39-vjeçari

Një 39-vjeçar, i shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafikim të narkotikëve dhe kërkohet nga Brazili, është arrestuar sot nga uniformat blu në Qafë Thanë. Faton...

Lajme të tjera

Web TV