Qeveria kineze jep lajmin e mirë, pandat nuk janë më në rrezik zhdukjeje

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pandat gjigante nuk janë më të kërcënuara si specie në zhdukje, megjithëse ato janë ende në rrezik.

Kjo është ajo që autoritetet kineze kanë vendosur, duke nënvizuar se numri i këtyre kafshëve në natyrë ka arritur në 1 800.

”Klasifikimi i ri pasqyron kushtet e tyre të përmirësuara të jetesës si rezultat i përpjekjeve afatgjata për t’i ruajtur ato, përfshirë zgjerimin e habitateve”, tha Cui Shuhong, drejtor i Ministrisë kineze të Ekologjisë dhe Mjedisit.

Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN) tashmë kishte hequr pandat gjigante nga lista e specieve të rrezikuara që nga viti 2016 duke i riklasifikuar ato si “të prekshme”.

Me atë rast, megjithatë, Pekini e kundërshtoi vendimin, duke deklaruar se ai mund të çonte në përpjekje lehtësuese për ruajtjen e këtyre kafshëve.


Të fundit

Qeveria kineze jep lajmin e mirë, pandat nuk janë më në rrezik zhdukjeje

Pandat gjigante nuk janë më të kërcënuara si specie në zhdukje, megjithëse ato janë ende në rrezik. Kjo është ajo...

Mbytet 60-vjeçari në liqenin e fshatit Xarë

Një person është mbytur pasditen e sotme në fshatin Xarë të Konispolit, teksa kishte hyrë të lahej në liqen për t’u freskuar. Sipas informacioneve...

Bullgaria voton parlamentin e ri, ja çfarë tregojnë sondazhet

Bullgarët votojnë në zgjedhjet e parakohshme të dielën, pasi zgjedhjet që u mbajtën në muajin prill prodhuan një parlament të copëzuar, që nuk arriti...

Trafikanti i drogës kërkohej ndërkombëtarisht, arrestohet në Qafë Thanë 39-vjeçari

Një 39-vjeçar, i shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafikim të narkotikëve dhe kërkohet nga Brazili, është arrestuar sot nga uniformat blu në Qafë Thanë. Faton...

Policia në aksion, arrestohen 28 shoferë dhe hiqen 71 patenta

Policia Rrugore ka vijuar kontrollet me dronë, radarë, kamera, aparate fotografike si edhe makina të paloguara, për drejtuesit e mjeteve që nuk respektojnë rregullat...

Lajme të tjera

Web TV