“Euro 2020”/ Italia si kampione përfiton mbi 28 milionë euro

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

“Euro 2020” do të hyjë në histori, jo vetëm si evropiani i parë shëtitës, por edhe si edicioni më i pasur UEFA akordoi në total një shpërblim për skuadrat pjesëmarrëse në këtë kompeticion 331 milionë Euro, 30 milionë euro më shumë se në vitin 2016 dhe kjo ndodh në një kohë kur e gjithë bota përjeton ende pandeminë Covid-19.

Sigurisht skuadra kampione e Evropës që është Italia do të ketë përfitimin më të lartë, mbi 28 milionë Euro, ndërkohë që gëzojnë shumë edhe klubet që kanë lejuar lojtarët e tyre t’u bashkohen kombëtareve respektive teksa në total do të përfitojnë 130 milionë Euro.

Nga skuadrat e eliminuara në Euro 2020, Belgjika përfiton 16.25 milionë Euro e ndërsa Zvicra e Çekia 14.75 milionë dhe Ukraina me 14.25 milionë. Gjermanisë dhe Portugalisë i takojnë vetëm 12.25 milionë Euro ashtu sikurse dhe Kroacisë e Uellsit, ndërsa Franca përfiton 12.75 milionë Euro si Suedia dhe Austria, me Holandën që është pak më para me 13.75 milionë Euro. Danimarka përfitoi 18.25 milionë Euro, 1 milion më pak se gjysmëfinalistja tjetër, Spanja, 19.25 milionë Euro.

Përsa u përket klubeve, ato sigurojnë përfitime në bazë të numrit të ditëve të qëndrimit në Evropian të lojtarëve të tyre dhe në këtë pikë ato që përfitojnë më shumë janë pikërisht Manchester City e Chelsea që janë klubet me numrin më të lartë të të grumbulluarve, ndërsa te Italia spikasin Juventusi, Atalanta dhe Interi.


Të fundit

Moderatorja e njohur: Vajzat shqiptare i duan gjërat gati, mjafton të gjejnë ndonjë të dashur

Moderatorja e njohur e sportit Eva Murati, thotë se vajzat shqiptare, ose më saktë ato në rrethin ku punon...

Miliarderi shqiptar rrëfen herën e parë që u ndje vërtet i pasur

Në shoqërinë tonë, por edhe ato perëndimore, fatkeqësisht ekzistojnë modele sjelljesh dhe edukimi të gabuara, që shumë të rinj e të reja i ndjekin,...

Një shqiptar në mesin e tyre/ Zbulohet formacioni më i mirë në Euro 2020

Pas përfundimit të Euro 2020, UEFA ka publikuar më të mirët e Euro 2020, ose më saktë edhe formacioni top 11, ku është edhe...

Gjykata Speciale cakton seancën e radhës për Thaçin dhe të akuzuarit e tjerë

Dhomat e Specializuara në Hagë kanë caktuar seancën e radhës ndaj ish-krerëve të UÇK-së. Mësohet se seanca e radhës do të mbahet të mërkurën,...

Kryeministri Johnson: Me 19 korrik Anglia u jep fund masave anti-Covid

Anglia u jep fund masave anti-Covid nga 19 korriku. Është ky lajmi i cili është bërë me dije nga kryeministri britakin Boris Johnson gjatë...

Lajme të tjera

Web TV