Mashtrim dhe trafikim 2 ton hashash, ekstradohen nga Gjermania dy shqiptarët e shpallur në kërkim ndërkombëtar (Emrat)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Interpol Tirana ka ekstraduar nga Gjermania dy shqiptarë të shpallur në kërkim ndërkombëtar për vepra të rënda penale.

Njoftimi:

Falë shkëmbimit në kohë të informacionit mes Interpol Tiranës dhe zyrës homologe të Interpol Wiesbaden, Gjermani, u bë e mundur kapja dhe ekstradimi drejt Shqipërisë, i dy shtetasve shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Nga specialistët e Interpol Tirana u krye ekstradimi nga Frankfurti, Gjermani, drejt vendit tonë, i shtetasit P. S., 49 vjeç, banues në Patos, Fier.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga ZQK Interpol Tirana, pasi Gjykata për Krimet e Rënda Tiranë, në vitin 2018, i ka caktuar masën e sigurimit personal “Arrest në burg”, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, “Trafikimi i narkotikëve”, kryer në bashkëpunim, në formën e posaçme të grupit të strukturuar kriminal, “Grupi i strukturuar kriminal”, “Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale dhe grup i strukturuar kriminal” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale”.

Shtetasi P. S. dyshohet si pjesëmarrës në grupin e strukturuar kriminal që ka vepruar së bashku me persona të tjerë në episodin e trafikimit të 2 ton lëndë narkotike cannabis sativa, më datë 08.02.2017, nga Shqipëria në Itali, si dhe i përfshirë në episode të tjera të prodhimit dhe shitjes së narkotikëve.

– Gjithashtu u ekstradua shtetasi Klodjan Zanaj, 39 vjeç, banues në Vlorë.

Shtetasi Klodjan Zanaj ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga ZQK Interpol Tirana, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, me vendimin gjyqësor në vitin 2019, e ka dënuar me 1 vit e 6 muaj burg, për kryerjen e veprës penale “Mashtrimi”. Ky shtetas, në periudhën kohore 2016-2017, më anë të mashtrimit ka mundësuar përfitimin e një shume të konsiderueshme parash, në dëm të shtetases J. L., me banim në Tiranë.


Të fundit

Mashtrim dhe trafikim 2 ton hashash, ekstradohen nga Gjermania dy shqiptarët e shpallur në kërkim ndërkombëtar (Emrat)

Interpol Tirana ka ekstraduar nga Gjermania dy shqiptarë të shpallur në kërkim ndërkombëtar për vepra të rënda penale. Njoftimi: Falë shkëmbimit...

Kërcënohet drejtori i Sigurimeve Shoqërore në Krujë, i vendoset tritol në banesë

Alfred Vogës, drejtor i sigurimeve shoqërore në Krujë dhe ish-drejtor i Aluzinit, i është vënë tritol në banesë. Fatmirësisht, lënda plasëse nuk ka shpërthyer, ndërsa...

10 ndryshime që “Euro 2020” solli në jetën tonë

Vera e re në fuçinë e vjetër Nga Roland Qafoku Duke e shkruar “Euro 2020”, por që luhet në 2021, na duket si një mall i...

Ne e kemi Shvejkun tonë

Skifter Kalaja

Italia mposht Anglinë në shtëpi dhe ‘pushton’ Europën (Video)

“It’s not coming home, it’s going to Rome!” Me këtë shprehje tifozët Italian festuan titullin e dytë në histori si kampion Europe të Kombëtares...

Lajme të tjera

Web TV