Ja dy futbollistët italianë që do të sfidojnë Messin tek “Topi i Artë”

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pas Evropianit, është koha për të votuar. Çmimet e FIFA-s dhe sidomos Topi i Artë merr vëmendje maksimale. Kjo edhe faktin se vitin e kaluar nuk u dha për shkak të pandemisë, duke i mohuar Robert Lewandowskit.

Për këtë vit revista franceze France Football do ta ketë tepër të vështirë të zgjedhë më të mirin. Asnjë renditje nuk do t’i bëjë të gjithë dakord. Për kandidatët e rëndësishëm, megjithatë, ka pak dyshime. Midis tyre dy italianë: Jorginho, një sezon “total” dhe Donnarumma, një Evropian dominues.

Nëse Jorginho është emri që menjëherë të vjen në mendje, kampion i Evropës me klubin dhe ekipin kombëtar, është gjithashtu e vërtetë që jo të gjithë e “duan” atë, larg standardit dhe magjepsjes së një Topi të Artë. Por kandidat i fortë mbetet sërish Messi.

Një sezon i vuajtur te Barça, por shënuesi më i mirë i La Liga, fitues i Kupës së Mbretit dhe së fundmi protagonist absolut në fitimin e Copa America. Nëse shtojmë edhe imazhin që ushtron te votuesit, Messi është në avantazh.

Dhe në fund Donnarumma. Një sezon i shkëlqyeshëm me Milanin, i 2-ti në Serie A, i mrekullueshëm në evropian, më i miri i turneut. Por historia e Topit të Artë në thotë se vetëm njëherë e ka fituar një portier. Ndërsa Mancini nuk ka rivalë si trajneri më i mirë i vitit në çmimet e FIFA-s.

 


Të fundit

Ja dy futbollistët italianë që do të sfidojnë Messin tek “Topi i Artë”

Pas Evropianit, është koha për të votuar. Çmimet e FIFA-s dhe sidomos Topi i Artë merr vëmendje maksimale. Kjo...

Frikësohen pushuesit/ Krokodili gjigand shfaqet papritur në fushën e golfit (Video)

Ky është momenti i frikshëm kur një krokodil gjigant u filmua në një fushë golfi në Meksikë. Në pamjet e publikuara nga pushuesit, bisha e...

Sjellja e tifozëve në finale, UEFA hap hetim disiplinor ndaj Federatës Angleze

UEFA ka hapur një hetim disiplinor ndaj Federatës Angleze të Futbollit, për ngjarjet e ndodhura në finalen e Europianit, në ndeshjen mes Italisë dhe...

KQZ vulos mandatin e tretë të Ramës

Me tre vota pro dhe dy kundër në parim, Komisioni Rregullator në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve ka vulosur në mbledhjen e zhvilluar pasditen e...

Covid-19 në Greqi/ Regjistrohen 4 viktima e më shumë se 3.000 raste në 24 orë

Autoritetet greke njoftuan të martën se 3109 raste të reja të koronavirusit janë regjistruar në 24 orët e fundit, prej të cilave 11 janë...

Lajme të tjera

Web TV