Përfundon stërvitja “Defender-21”, SHBA: Do të jemi gjithmonë krah për krah!

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ambasada e Shteteve të Bashkuara  ka bërë me dije se ka përfunduar  stërvitja Defender Europe 2021. Në një status në rrjete sociale, ambasada thotë se “do të vazhdojmë të stërvitemi së bashku dhe të qëndrojmë krah për krah gjithmonë”.

Gjatë muajve maj dhe qershor, Shqipëria mikpriti aspekte të rëndësishme të Defender Europe 2021, stërvitja vjetore shumëkombëshe e përbashkët e në shkallë të gjerë, e krijuar për të forcuar gatishmërinë dhe ndërveprimin midis ushtrive të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, NATO-s dhe vendeve partnere.

Më shumë se 26,000 forca shumëkombëshe nga 27 vende zhvilluan pothuajse në të njëjtën kohë operacione në më shumë se 30 zona trajnimi e në më shumë se një dyzinë vendesh nga Balltiku në Ballkan dhe Rajonin e Detit të Zi. Shihni disa momente kulmore nga stërvitja! Edhe pse Defender Europe 21 ka mbaruar, ne vazhdojmë të stërvitemi së bashku, të punojmë së bashku dhe të qëndrojmë #KrahPërKrah, gjithmonë”, shkruan ambasada.


Të fundit

Balla intervistë për mediat arabe: Forcojmë bashkëpunimin me Emiratet e Bashkuara, ishin të parët që na ndihmuan

Kreu i Grupit Parlamentar të PS Taulant Balla ka vlerësuar Emiratet e Bashkuara Arabe dhe udhëheqjen e saj për...

Covid-19 në Greqi/ Regjistrohen 4 viktima e më shumë se 3.000 raste në 24 orë

Autoritetet greke njoftuan të martën se 3109 raste të reja të koronavirusit janë regjistruar në 24 orët e fundit, prej të cilave 11 janë...

Përfundon stërvitja “Defender-21”, SHBA: Do të jemi gjithmonë krah për krah!

Ambasada e Shteteve të Bashkuara  ka bërë me dije se ka përfunduar  stërvitja Defender Europe 2021. Në një status në rrjete sociale, ambasada thotë...

Rama poston videon nga Thumana e rindërtuar: Drejt përfundimit

Thumana brenda 4 muajsh do të jetë një qytezë e rindërtuar nga fillimi dhe në tetor familjet e para do të hyjnë në banesat...

DW: Drejtësia e re dhe të korruptuarit ‘e paprekshëm’

Në 10 ditët e para të korrikut Struktura e Posaꞔme Anti-Korrupsion (SPAK), kali i betejës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar në nivel të...

Lajme të tjera

Web TV