Zjarri në spitalin e Covid-19, rritet në 92 numri i viktimave

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ka shkuar në 92 numri i viktimave nga zjarri që ra në një spital në Irak. Më herët u raportua për së paku 60 persona të vdekur. Zyrtarët shëndetësorë thanë se rreth 100 vetë janë të plagosur. Zjarri në spitalin e qytetit Nasiria dyshohet se u shkaktua nga shpërthimi i një rezervuari me oksigjen.

Nasiria ndodhet rreth 375 kilometra në jug të kryeqytetit Bagdad. Zyrtarët shëndetësorë thanë se zjarri u vu nën kontroll dhe se operacionet e kërkimit janë duke vazhduar.

Kryeministri Mustafa al-Kadhimi urdhëroi arrestimin e menaxherëve të shëndetësisë dhe mbrojtjes civile, përfshirë menaxherin e repartit të izolimit të pacientëve me koronavirus, tha zyra e tij. Në muajin prill, një zjarr i shkaktuar nga shpërthimi i një rezervuari me oksigjen në një spital në Bagdad vrau së paku 82 njerëz dhe plagosi 110 të tjerë.

Koronavirusi në Irak ka infektuar mbi 1.4 milion njerëz. Prej tyre, mbi 17,500 kanë humbur jetën.

 


Të fundit

Zjarri në spitalin e Covid-19, rritet në 92 numri i viktimave

Ka shkuar në 92 numri i viktimave nga zjarri që ra në një spital në Irak. Më herët u...

Kapja e kokainës në Portin e Durrësit, reagon Çuçi: Dëshmi e luftës pa kompromis kundër krimit

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi ka reaguar pas kapjes së një sasie prej 11 kg e 650 gram kokainë në një kontejner me banane...

Policia italiane kap në flagrancë “skifterët” shqiptarë

Një grup grabitësish pjesë i përbërë nga 3 shtetas shqiptarë janë goditur nga policia italiane, ndërsa akuzohen për disa ngjarje të ndodhura në disa...

Ja dy futbollistët italianë që do të sfidojnë Messin tek “Topi i Artë”

Pas Evropianit, është koha për të votuar. Çmimet e FIFA-s dhe sidomos Topi i Artë merr vëmendje maksimale. Kjo edhe faktin se vitin e...

Frikësohen pushuesit/ Krokodili gjigand shfaqet papritur në fushën e golfit (Video)

Ky është momenti i frikshëm kur një krokodil gjigant u filmua në një fushë golfi në Meksikë. Në pamjet e publikuara nga pushuesit, bisha e...

Lajme të tjera

Web TV